fot. PAP/EPA

W Brukseli trwa szczyt państw UE oraz Ameryki Łacińskiej i Karaibów 

W Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt UE oraz Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC). Uczestniczą w nim przedstawiciele instytucji unijnych oraz 61 państw, należących do obu organizacji, w tym ponad 40 szefów państw i rządów.

Szczyt poprowadzi przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Zabraknie na nim kilkorga znaczących przywódców południowoamerykańskich, w tym prezydent Argentyny Cristiny de Kirchner oraz przywódcy Wenezueli Nicolasa Maduro.

Pierwszego dnia szczytu Polskę reprezentuje ambasador Marek Prawda. Premier Ewa Kopacz  do Brukseli ma przylecieć w czwartek.

Wysoka przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini przed rozpoczęciem szczytu oceniła, że jest on „świadectwem naszego silnego partnerstwa”, które nie ogranicza się tylko do spraw gospodarczych. „Łączy nas kultura i czasem trudna historia” – powiedziała. Mogherini wskazała, że państwa uczestniczące w szczycie to 1/3 członków ONZ.

To drugi szczyt w tym formacie. Pierwszy odbył się w 2013 r. w stolicy Chile Santiago.

UE jest największym zagranicznym inwestorem w regionie Ameryki Łacińskiej i Karaibów, jest też drugim co do wielkości obrotów partnerem handlowym CELAC. Unia Europejska w 2014 r. wyeksportowała do krajów CELAC towary o wartości 110,6 mld euro, importując dobra za 98,6 mld euro. Stanowi to 6,5 proc. eksportu poza UE i 5,9 proc. importu spoza UE. Polska w zeszłym roku wyeksportowała do partnerów w CELAC towary za 1,786 mld euro. Z kolei import wyniósł 2,272 mld euro, co przekłada się na deficyt handlowy na poziomie 486 mln euro.

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj