Bruksela: rozpoczyna się szczyt UE-Afryka

„Inwestujemy w ludzi, dobrobyt i pokój”- to hasło rozpoczynającego się dziś w Brukseli szczytu UE-Afryka. Jednym z kluczowych tematów będzie sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej. Przed głównym spotkaniem odbędzie się w tej sprawie dodatkowy „miniszczyt”.

Delegacje z krajów UE i Afryki będą też dyskutować o bezpieczeństwie na kontynencie afrykańskim, w tym m.in. o walce z terroryzmem. Istotnym tematem rozmów ma być też współpraca gospodarcza oraz imigracja i zmiany klimatyczne.

O. Tomasz Grabiec, dyrektor Sekretariatu Misyjnego w Krakowie, podkreśla, że sytuacja na kontynencie afrykańskim jest wręcz zatrważająca. Potrzebna jest więc każda pomoc.

Republika Środkowej Afryki w aktualnej sytuacji sama sobie nie poradzi. Nie tylko jeżeli chodzi o te rozwiązania społeczno-polityczne na miejscu, ale również od strony ekonomicznej. Na dzisiaj jest to kraj, który jest naprawdę na skraju bankructwa. Trzeba być przygotowanym, że będzie potrzebna większa pomoc zarówno humanitarna, jak i też większa interwencja wojskowa – powiedział o. Tomasz Grabiec, dyrektor Sekretariatu Misyjnego w Krakowie.  

W dwudniowym szczycie udział wezmą przywódcy 40 krajów afrykańskich i około 20 krajów UE, szefowie Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej – Herman Van Rompuy i Jose Manuel Barroso oraz sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl