fot. pl.wikipedia.org

G. Długi o sądownictwie: Reformy są możliwe do wykonania, ale potrzebna jest jedność wszystkich ludzi, którzy chcą zmian

Liczymy na to że prezydenckie propozycje ustaw dotyczące sądownictwa będą zgodne z konstytucją RP – mówi poseł Kukiz’15 Grzegorz Długi.

Prezydent Polski Andrzej Duda informując o wecie do ustawy o Sądzie Najwyższym i do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa zapowiedział, że w ciągu dwóch miesięcy przygotuje własne propozycje ustaw.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że na dwa tygodnie przed przedstawieniem przepisów prace są już na ostatniej prostej. W przyszłym tygodniu prezydent zaprosi na spotkania przedstawicieli klubów parlamentarnych w sprawie reformy sądownictwa.

– Zobaczymy jakie pan prezydent przedstawi wersje tych ustaw. Liczymy na to, że będą one zgodne z konstytucją, bo konstytucja jest niedobra, ale trzeba ją zmieniać zgodnie z tą konstytucją. Tak samo, jak sytuacja w sądownictwie, jest bardzo niedobra, jest wręcz tragiczna, ale trzeba zmieniać tę sytuację w sposób zgodny z konstytucją i z pewnymi zwyczajami starać się uzyskać, jak największe poparcie społeczne. Wobec tego da się to zrobić, te reformy są możliwe do wykonania, ale potrzebna jest jedność wszystkich ludzi, którzy chcą zmian. Chcemy tych zmian, jako ruch Kukiz’15, ale chcemy, żebyśmy jednak podyskutowali, jak one mają być zrobione i na czym mają polegać – podkreśla poseł Kukiz’15 Grzegorz Długi.

Zawetowane przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o KRS wraz z uzasadnieniami trafiły w ubiegłym tygodniu do Sejmu. Wątpliwości prezydenta wzbudził m.in. wpływ ministra sprawiedliwości na SN i sprzeczność przepisów dotyczących liczby kandydatów na I prezesa SN.

Przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości, poseł Stanisław Piotrowicz powiedział, że komisja prawdopodobnie nie zajmie się w przyszły tygodniu wetami prezydenta.

RIRM

drukuj