Fundusz Abris wygrał rozprawę ze Skarbem Państwa

Skarb Państwa ma zapłacić 650 mln zł odszkodowania na rzecz Funduszu Abris. Wszystko przez to, że Polska przegrała w szwedzkim sądzie spór o wywłaszczenie firmy z akcji FM Banku. Chodzi o decyzję Komisji Nadzoru Finansowego sprzed pięciu lat, gdy na jej czele stał Andrzej Jakubiak a jego zastępcą był Wojciech Kwaśniak.

Instytucja zmusiła kontrolowaną przez fundusz Abris spółkę PL Holdings do sprzedaży FM Banku. Szkodę z tego tytułu wyceniono na przeszło 2 mld zł. Sprawa trafiła do sądu. Międzynarodowy arbitraż przyznał rację Funduszowi. Polska odwołała się do sądu apelacyjnego w Szwecji jednak ten nie podzielił jej argumentów i zarządził wypłatę odszkodowania.

Jerzy Bielewicz, prezes Stowarzyszenia Przejrzysty Rynek wskazuje, że ta sytuacja pokazuje słabość systemu prawnego, ale też instytucji państwa polskiego.

– Sprawa jest rzeczywiście znana od bardzo dawna. FM Bank to taka właściwie wydmuszka finansowa, która skupiła pewne zobowiązania. Tutaj stanowczo nadzór finansowy powinien przewidzieć arbitraż prawny, międzynarodowy i w tym przypadku podejmować decyzje w taki sposób, aby uniknąć takiego odszkodowania. To jest brak profesjonalizmu ze strony arbitrażu finansowego i jest to działanie, w mojej ocenie, które miało na celu wyłudzenie pieniędzy ze Skarbu Państwa – mówił Jerzy Bielewicz.

Warto dodać, że były szef KNF Andrzej Jakubiak, jego były zastępca Wojciech Kwaśniak oraz 5 innych urzędników instytucji zostało zatrzymanych pod koniec roku przez CBA. Chodzi o nieprawidłowości w nadzorze KNF nad SKOK Wołomin.

RIRM

drukuj