[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: Trzeba odpolitycznić spółki Skarbu Państwa

Trzeba państwowe firmy, spółki Skarbu Państwa, odpolitycznić. Oczywiście menedżerowie powinni zarabiać dużo, ich płace powinny być powiązane z efektami – powiedział w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dr Krzysztof Kawęcki, wiceprezes Prawicy RP.

Dr Krzysztof Kawęcki powiedział, że za obecną sytuację związaną z kwestią nagród czy pobieranych wynagrodzeń odpowiada również Platforma Obywatelska, która „nie wprowadziła tutaj żadnych rozwiązań systemowych, które są potrzebne”.

– A w tej chwili prowadzi kampanie oszczerstw, przede wszystkim wymierzonych w ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka, tym samym w całą rodzinę Radia Maryja. To są rzeczy skandaliczne, wymagające absolutnie interwencji ze strony prokuratury, ponieważ to są po prostu oszczerstwa, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Trzeba też powiedzieć, że opozycja jest absolutnie niewiarygodna w swej krytyce. Przypomnę, że Kancelaria Senatu ujawniła wysokość nagród, jakie otrzymał w latach 2006-2015 b. marszałek z Platformy Obywatelskiej Bogdan Borusewicz i to jest aż 600 tys. złotych – zaznaczył gość Radia Maryja.

Wiceprezes Prawicy RP powiedział, że „decyzję o złożeniu w Sejmie projektu przewidującego obniżenie o 20 proc. pensji poselskich i senatorskich podjął komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości. Trzeba powiedzieć, że ministrowie konstytucyjni, sekretarze stanu przekażą swoje nagrody na cele społeczne do Caritasu”.

– Zatem (pieniądze trafią – red.) do instytucji zacnej, prowadzącej działalność charytatywną, mającą duże doświadczenie i zasługi w tym obszarze. Natomiast przede wszystkim chciałbym powiedzieć, że do tej kwestii trzeba podejść w sposób merytoryczny, a nie emocjonalny. (…) Nie wiem, czy opinia publiczna rzeczywiście oczekuje obniżki uposażeń poselskich i senatorskich, niższych pensji dla wójtów, burmistrzów, czy prezydentów miast. Na pewno natomiast oczekuje skończenia z patologiami w obszarze spółek Skarbu Państwa, gdzie szefowie i osoby zarządzające spółkami, mimo wejścia w 2016 roku tzw. nowej ustawy kominowej, zarabiają ogromne pieniądze. Tutaj prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział, że również w tym zakresie zostaną podjęte działania – zauważył.

– Trzeba państwowe firmy, spółki Skarbu Państwa odpolitycznić. Oczywiście menedżerowie powinni zarabiać dużo, ich płace powinny być powiązane z efektami, ale czy jest to etyczne, że np. prezes największej spółki z nadania partyjnego z udziałem Skarbu Państwa w ciągu roku zarobił prawie 3 mln 400 tys. złotych. Zatem odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa jest wielkim wyzwaniem – dodał.

Dr Krzysztof Kawęcki zaznaczył, że „jest kilka elementów, które wymagają rozwiązań systemowych. Potrzebne są te rozwiązania systemowe dot. również uposażeń członków rządu, tj. premiera, wicepremierów, ministrów konstytucyjnych, wiceministrów”.

– Muszą to być przede wszystkim rozwiązania jasne i przejrzyste, zrozumiałe dla obywateli. Zatem określenie wysokości zarobków powinno mieć odniesienie do zadań, które ci ministrowie realizują. W moim przekonaniu pensje ministrów są małe w stosunku do odpowiedzialności, którą ponoszą w zw. z pełnieniem funkcji państwowych. Jak wiemy, minister z łac. to sługa, ma służyć obywatelom, ale to nie znaczy, że ma pracować za pieniądze nieadekwatne do zakresu obowiązków, odpowiedzialności – podkreślił gość audycji „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z dr Krzysztofem Kawęckim dostępna jest [tutaj].

RIRM

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl