Rekordowa liczba likwidowanych firm w Niderlandach

W Holandii rośnie liczba zamykanych firm – donosi Holenderski Urząd Statystyczny (CBS). W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku zamknięto 76 tys. przedsiębiorstw, najwięcej od 15 lat.

CBS informuje, że liczba likwidowanych firm była najwyższa od pierwszego pomiaru w 2007 roku. Z obecnych badań wynika, że 85 procent zamknięć dotyczy jednoosobowej działalności gospodarczej, a ponad jedna trzecia wszystkich zamkniętych firm istniała od trzech lat lub krócej.

„W tym roku zakończyło się wsparcie państwa uruchomione w celu pomocy przedsiębiorcom dotkniętym pandemią koronawirusa” – powiedziała dziennikowi „NRC” Marjolijn Jaarsma z urzędu. W jej ocenie to w pewnym stopniu może wytłumaczyć ten wzrost.

Marjolijn Jaarsma zwraca także uwagę, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku przestało działać prawie 7 tys. sklepów internetowych. Ma to jej zdaniem związek z zakończeniem pandemicznych obostrzeń i ponownym otwarciem zamkniętych wcześniej sklepów stacjonarnych.

Omawiający wyniki raportu CBS portal NOS wskazuje na jeszcze jedną, możliwą przyczynę rosnącej liczby likwidacji firm. Zdaniem NOS ma to być także związane z tym, iż o powodu niedoborów na rynku pracy coraz więcej osób rezygnuje z jednoosobowej działalności gospodarczej na rzecz etatu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl