fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą Prostą Spółkę Akcyjną

Ustawa wprowadzająca Prostą Spółkę Akcyjną – ostatnią z pakietu „100 zmian dla firm” – została już podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.  Nowe przepisy przygotowane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii mają ułatwić pozyskiwanie kapitału przez start-upy.

Uroczystość podpisania nowelizacji Kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Wzięła w niej udział między innymi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Prosta Spółka Akcyjna została stworzona dla młodych przedsiębiorców i start-upów – podkreślił prezydent Andrzej Duda. Dodał, że to jest coś, czego do tej pory w polskim systemie prawnym nie było.

– Coś, co gdyby się przyjrzeć w szczegółach, stanowi trochę połączenie spółki kapitałowej ze spółką osobowa. Z jednej strony tak, jak w spółkach osobowych wkładem do spółki mogą być usługi i praca, ale z drugiej strony mamy cały szereg instytucji typowych dla spółki, która ma charakter spółki kapitałowej, a mianowicie jej korporacyjny charakter ze wszystkimi korporacyjnymi instytucjami i schematem działania. Mamy też kwestię odpowiedzialności wspólników – z jednej strony ograniczonej, ale z drugiej otoczonej pewnymi gwarancjami prawnymi, które służą ochronie interesów wierzycieli takiej spółki – wskazał prezydent.

Głównymi cechami Prostej Spółki Akcyjnej są: brak barier wejścia – wystarczy 1 zł kapitału na start, szybka rejestracja elektroniczna, uproszczenia i elektronizacja procedur w spółce, duża swoboda i elastyczność w określaniu rodzajów akcji i zasad działania spółki.

Ustawa wprowadzająca Prostą Spółkę Akcyjną zacznie obowiązywać 1 marca 2020 r.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl