Dr K. Kawęcki: Wygrana Marine Le Pen może spowodować zmianę w polityce migracyjnej Francji

Tylko dobry wynik Marine Le Pen może spowodować zmianę w polityce migracyjnej Francji – zaznaczył dr Krzysztof Kawęcki w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. Wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej odniósł się do rozpoczynających się jutro wyborów prezydenckich we Francji.

Sondaże pokazują, że spośród jedenastu kandydatów czterech ma realne szanse dojść do II tury wyborów prezydenckich we Francji. Na czele poparcia figuruje Marine Le Pen z Frontu Narodowego oraz Emmanuel Macron, były minister gospodarki, przemysłu i cyfryzacji we Francji.

Dr Krzysztof Kawęcki w rozmowie z o. Grzegorzem Wosiem CSsR wskazał, że nawet jeśli Marine Le Pen dostanie się do drugiej tury wyborów prezydenckich, to pozostałe środowiska polityczne zjednoczą się przeciwko jej kandydaturze.

– Nie ulega wątpliwości, że jeżeli szefowa Frontu Narodowego wejdzie do drugiej tury, to nastąpi ścisłe połączenie mainstreamu politycznego i medialnego we Francji (bo przecież niekoniecznie francuskiego), a także lewicy i tzw. centroprawicy przeciwko kandydaturze Marine Le Pen – ocenił wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej.

Wszyscy kandydaci prócz Marine Le Pen, przede wszystkim Emmanuel Macron, który ma największe szanse w wyborach, kontynuują liberalną politykę Francji, także w stosunku do imigrantów, a jest to problem numer jeden – wyjaśnił gość Radia Maryja.

– Pamiętajmy, że we Francji żyje 6 mln muzułmanów. Zapewnienie bezpieczeństwa i prowadzenie skutecznej polityki migracyjnej to zasadnicza kwestia – mówił dr Krzysztof Kawęcki.

Wiceprezes Prawicy RP przypomniał, że w czwartek mieliśmy do czynienia z zamachem terrorystycznym na Polach Elizejskich, w wyniku którego zginął policjant.

– Ten zamach miał miejsce w samym sercu Francji. To pokazuje, że terroryści przekraczają kolejne granice i czują się coraz bardziej bezkarni. Znamienne jest to, że ataku dokonał człowiek z francuskim obywatelstwem, co po raz kolejny podkreśla fiasko polityki integracji imigrantów. Wszyscy kandydaci (poza Le Pen) właściwie nie wnoszą nic nowego w tym zakresie. Tylko dobry wynik Marine Le Pen może spowodować w jakimś stopniu, że klasa polityczna będzie musiała liczyć się z opinią Francuzów i być może dokonać choć powierzchownej zmiany w polityce migracyjnej – poinformował gość „Aktualności dnia”.

– Znaczna część imigrantów z obywatelstwem francuskim będzie pewnie nawet wspierała działania terrorystyczne, ale to jest na pewno mniejszość. Natomiast trzeba powiedzieć, że we Froncie Narodowym również jest wielu imigrantów. Ci, którzy wyjechali do Francji w obawie przed fundamentalizmem islamskim na pewno oczekują od rządów europejskich skutecznego działania z mającym miejsce terroryzmem. Myślę, że większość z nich może poprzeć postulaty, które głosi Front Narodowy – dodał dr Krzysztof Kawęcki.

Wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej ocenił ostatecznie, że ostatni zamach we Francji nie będzie miał zbyt wielkiego znaczenia na przebieg wyborów prezydenckich.

– Wcześniejsze zamachy we Francji nie wpłynęły w znaczący sposób na radykalne zmiany postaw, dlaczego sądzę, iż tym razem będzie podobnie. Może o 1 proc. wzrośnie poparcie dla kandydata Frontu Narodowego, ale nie będzie to miało większego znaczenia, pewne postawy są już ugruntowane – powiedział Gość Radia Maryja.

Krzysztof Kawęcki wyjaśnił w „Aktualnościach dnia”, że obecny Front Narodowy odszedł od podstawowych zasad, które głosił na początku swojego istnienia.

– Trzeba powiedzieć wyraźnie, że Front Narodowy pod przewodnictwem Marine Le Pen – oprócz haseł antyimigracyjnych – poza obszarem polityki zupełnie zostawił kwestie związane z obroną cywilizacji łacińskiej, obroną rodziny (tradycyjnego modelu). Jest to, co prawda, partia spoza establishmentu, ale partia, którą trudno nazwać konserwatywno-tradycjonalistyczną, czy też partią, której bliskie są wartości chrześcijańskie. Nie mniej, znaczna część wyborców Frontu Narodowego to ludzie o poglądach chrześcijańskich, konserwatywnych i narodowych – akcentował wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej.

Cała rozmowa z dr Krzysztofem Kawęckim dostępna [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl