Fuele ponownie udaje się do Kijowa

Komisarz UE ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Sztefan Fuele w środę i czwartek będzie przebywał w Kijowie z kolejną wizytą, której celem jest próba rozwiązania kryzysu politycznego na Ukrainie – poinformowała Komisja Europejska.

Rzeczniczka Pia Ahrenkilde sprecyzowała, że Fuele wyleci z Brukseli już we wtorek pod koniec dnia. W ubiegłym tygodniu w Kijowie przebywała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, która rozmawiała z prezydentem Wiktorem Janukowyczem i przedstawicielami ukraińskiej opozycji.

We wtorek Ashton zapewniała komisję Parlamentu Europejskiego, że UE „nie chce ingerować” w sprawy Ukrainy. „Ale jesteśmy gotowi na wszystkie możliwe sposoby pomóc” w rozwiązaniu kryzysu – dodała. Podkreśliła, że „znalezienie rozwiązania należy do Ukraińców, a nie UE”.

W przyjętym w poniedziałek dokumencie na temat Ukrainy UE wyraziła głębokie zaniepokojenie przeciągającym się kryzysem politycznym w tym kraju i w zawoalowany sposób zagroziła sankcjami w przypadku eskalacji przemocy. „UE jest gotowa zareagować szybko na każde zaostrzenie” sytuacji – ostrzegli ministrowie spraw zagranicznych UE.

Zaapelowali też do stron konfliktu o pokojowe działania oraz wezwali władze do przeprowadzenia uczciwego śledztwa w sprawie dotychczasowych aktów przemocy przeciwko organizatorom protestów i dziennikarzom.

PAP

drukuj