fot. twitter.com

Frankowicze walczą o sprawiedliwość

25 marca Izba Cywilna Sądu Najwyższego odpowie na pytania dotyczące frankowiczów. Sześć pytań złożyła Małgorzata Manowska, Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego. Chodzi o ujednolicenie orzecznictwa sądów w sprawach frankowiczów. Poszkodowani liczą, że ułatwi im to walkę o sprawiedliwość.

Nadzieje frankowiczom daje historia państwa Dziubaków, którzy po wieloletniej batalii wygrali z bankiem w sądzie i doprowadzili do unieważnienia ich umowy kredytowej. Orzeczenie ośmieliło sądy, które coraz częściej uznają klauzule dotyczące przeliczania kredytów walutowych za niedozwolone. Trudno jednak mówić o stałej zasadzie.

– Niektórzy sędziowie uważają, iż ten wyrok ich nie wiąże i czekają na orzeczenie wydane przez Sąd Najwyższy – przyznała adwokat Anna Wolna-Sroka.

Spraw frankowiczów jest bardzo dużo. Tylko w warszawskim sądzie okręgowym jest ich 30 tysięcy. Ujednolicenia orzecznictwa chce Małgorzata Manowska, Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego. Do Izby Cywilnej skierowała sześć pytań, które wyznaczą kierunki dla sądów.

– Czy mogą orzekać o nieważności takich umów? Czy mogą zastępować niedozwolone postanowienia umowne jakimiś innymi mechanizmami? – wymieniał Aleksander Stępkowski, rzecznik Sądu Najwyższego.

Wyrok Izby zapadnie 25 marca. Pytania dotyczą też przedawniania się roszczeń.

– W praktyce może dojść do sytuacji, w której roszczenie banków o zwrot tego, co świadczyły na rzecz kredytobiorcy, przedawnią się, a z kolei jeszcze nie przedawnią się roszczenia kredytobiorcy względem banków– wskazał Aleksander Stępkowski.

Adwokaci radzą, aby frankowicze wstrzymali się z podpisywaniem ugód aż do wyroku Sądu Najwyższego.

– Ugody, które są proponowane, zawierają takie zapisy, żeby uniemożliwić występowanie na drogę sądową po zawarciu ugody – tłumaczyła Anna Wolna-Sroka.

Banki rozpoczęły pracę nad specjalnymi ugodami tuż po ogłoszeniu planów Pierwsza Prezes SN. Chcą zdążyć przed wyrokiem. Pilotażową ugodę zawarł w sądzie bank PKO BP.

 „Strony, czyli PKO BP oraz osoby fizyczne, zawarły ugodę, przy czym zastrzegły, że nie będą ujawniać innym osobom informacji na temat jej szczegółów” – oświadczyła Sylwia Urbańska, rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie.

Po zawarciu ugody postępowanie umorzono. Ugoda ma być zgodna z propozycją Jacka Jastrzębskiego, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Chodzi o przeliczenie kredytów frankowych na złotówki.

– Aby kredyt walutowy był potraktowany przez bank tak, jakby od początku był kredytem złotowym, oprocentowanym według odpowiedniej stopy WIBOR, powiększonej o historyczną marżę – wyjaśnił Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.

Rozwiązanie KNF ma być dobrowolne. Propozycja jest analizowana.

„Prace muszą być poprowadzone dokładnie. One będą miały swoją fazę rozmów, pewnego komunikowania się z klientami poprzez ankiety. (…) Po przeanalizowaniu w poszczególnych bankach będzie faza pilotażu” – zaznaczył Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Grupa banków zaapelowała o pomoc do Narodowego Banku Polskiego. Chcą, aby NBP zakupił franki od szwajcarskiego banku narodowego, a potem je odsprzedał. Banki uniknęłyby ryzyka kursowego. To nadużycie – stwierdził prof. Zdzisław Kordel z Uniwersytetu Gdańskiego.

– Nie widzę tu żadnego uzasadnienia. Czasem mam wrażenie, że sektor bankowy też się w jakiś sposób broni przed oddaniem dużej ilości pieniędzy – ocenił profesor.

Czas na ugody minął – podkreślił Andrzej Stępkowski ze stowarzyszenia Pro Futuris, zrzeszającego frankowiczów.

– Banki jeszcze do niedawna licytowały ludzi z bankowego tytułu egzekucyjnego. Niestety to są rzeczy, które nie mogą pójść w niepamięć i teraz my jako większość reprezentująca zdanie frankowiczów stoimy na straży tego, żeby umowy rozpatrzyły sądy – argumentował Andrzej Stępkowski.

W bankach jest ponad 415 tys. aktywnych kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl