J. Szewczak: sytuację frankowiczów poprawi jedynie ustawa

Do końca marca Grupa Robocza Komitetu Stabilności Finansowej wypracuje mechanizmy, mające skłonić banki do dobrowolnego przewalutowania kredytów frankowych – poinformował NBP.

Grupa Robocza powstała 10 sierpnia ub., w ślad za zapowiedzią prezesa NBP Adama Glapińskiego. Wskazał on że kwestia przewalutowania mieszkaniowych kredytów walutowych zostanie rozwiązana stopniowo, przy wykorzystaniu mechanizmów nadzorczych nad bankami.

Poseł Janusz Szewczak z sejmowej komisji finansów ocenia, że bez uregulowania ustawowego nie uda się rozwiązać kwestii kredytów frankowych.

– To nie jest tak, że tego się nie da załatwić. To się da, banki mają prawie 20 mld zł brutto zysku w skali roku. Mogłyby spokojnie odpisać przez najbliższe kilka lat po miliardzie złotych rocznie i uregulować tę sprawę nie narażając się na dodatkowe kary, bo przecież na świecie na tego typu działalność (w Stanach Zjednoczonych) banki oprócz zwrotu pieniędzy muszą płacić jeszcze bardzo wysokie kary – mówi Janusz Szewczak.

Tymczasem po pierwszym czytaniu w Sejmie są już trzy projekty dotyczące kredytów hipotecznych.

Projekt prezydencki, przewiduje, że banki będą musiały zwrócić swoim klientom różnicę między dopuszczalnym spreadem a tym, który w rzeczywistości pobrały. Pozostałe rozwiązania przygotowały Kukiz’15 i PO.

[POLECAMY WYPOWIEDŹ POSŁA JANUSZA SZEWCZAKA]

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl