fot. PAP/EPA

Francja: Prezydent Macron składa hołd strażakom, którzy gasili pożar Notre Dame

Prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził w czwartek głębokie uznanie dla „wzorowej postawy” strażaków i innych osób, które brały udział w gaszeniu pożaru katedry Notre Dame w Paryżu.

„Na oczach całego świata wykazaliście wzorową postawę (…) Francja nigdy wam tego nie zapomni” – powiedział Macron, przemawiając w wielkiej sali Pałacu Elizejskiego do ponad 300 zgromadzonych tam osób, wśród których było około 270 strażaków oraz policjantów, żołnierzy i członków obrony cywilnej.

Wszyscy oni, jak podkreślił prezydent Francji, dziękując za ich postawę, od poniedziałkowego wieczoru po następny dzień, przez piętnaście godzin, brali udział w walce z niszczycielskim żywiołem, ratując „in extremis” katedrę.

Pożar katedry Notre Dame, w którego gaszeniu wzięło udział w sumie sześciuset członków straży pożarnej, wywołał – jak podkreśla francuska agencja AFP – wielkie poruszenie na całym świecie i falę bezprecedensowej ofiarności ludzi: do czwartku na konto odbudowy świątyni wpłynęło 850 milionów euro.

Dalsze wpłaty zapowiadają wielkie francuskie grupy finansowe.

Uroczystość na cześć wszystkich, którzy przyczynili się do ratowania katedry Notre Dame, została w czwartek zorganizowana także pod paryskim Hotel de Ville, merostwem, kilkaset metrów od katedry, a czuwanie modlitewne przed Świętami Wielkiejnocy w bazylice Sacre-Coeur na Montmartrze, która otwarta będzie przez całą noc.

Sześćdziesięciu członków straży pożarnej pozostaje w katedrze i w jej pobliżu, czuwając, aby nie doszło do ponownego wybuchu pożaru.

Paryska prokuratura oświadczyła, że nie wykryła żadnych faktów, które mogłyby świadczyć o umyślnym podpaleniu katedry.

Francuski kanał telewizyjny BFMTV podał, że w przeddzień wybuchu pożaru we wnętrzu katedry zatrzymano mężczyznę, który wdrapał się na rusztowanie w pobliżu iglicy świątyni.

W celu zapobieżenia wizytom niepożądanych osób dostęp do katedry zamknięto ogrodzeniem z drutu kolczastego i zainstalowano specjalne czujniki alarmowe.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl