Francja: obchody Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Francji

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Francji obchodzona jest w sposób szczególnie uroczysty przede wszystkim w dwóch miejscach: w Lourdes i w katedrze Notre Dame w Paryżu. W stolicy obchodom będzie przewodniczył ksiądz kardynał Gerald Lacroix, arcybiskup Quebecu i prymas Kanady.

fot. ks. Marek Gubernat MSF

15 sierpnia jest świętem patronalnym paryskiej katedry Notre Dame, którego obchody trwają trzy dni. W tym roku rozpoczęły się 13 sierpnia koncertem śpiewu gregoriańskiego. Artyści oczarowali zgromadzonych wiernych wykonaniem nieszporów ku czci Najświętszej Maryi Panny, zrekonstruowanych na podstawie trzynastowiecznych rękopisów, pochodzących z paryskiej szkoły katedralnej Notre Dame.

„Byłem tutaj 25 lat temu z moim ojcem,  uczestniczyliśmy wtedy we Mszy świętej. Dziś przyjechałem z całą rodziną. Znałem chorał gregoriański wcześniej. To wspaniałe doświadczenie móc posłuchać tego śpiewu w takim miejscu jak katedra Notre Dame” – powiedział Greg z Winnipeg w Kanadzie.

fot. ks. Marek Gubernat MSF

14 sierpnia to, oprócz Mszy św. wigilijnej, przede wszystkim procesja ze świecami. Rozpoczynając procesję z figurą Matki Bożej ksiądz kardynał Lacroix podkreślił, że „nie tylko chcemy iść w procesji, ale przede wszystkim rozważać tajemnice światła, których medytację zaproponował Kościołowi Jan Paweł II. W tej modlitwie prosimy szczególnie za Francję, która została ofiarowana Maryi”. Na zakończenie, na schodach Katedry Notre Dame, odnowiono śluby Ludwika XIII. Jest to nieodłączny element corocznych obchodów na pamiątkę poświęcenia Francji przez tego władcę Najświętszej Maryi Pannie 10 lutego 1638 roku i ogłoszenia Wniebowziętej pierwszą patronką kraju nad Sekwaną. Ludwik XIII ustanowił datę 15 sierpnia świętem narodowym, obowiązującym we wszystkich diecezjach kraju.

„Chciałam przyjść, żeby lepiej poznać historię i kulturę Francji, a to dzisiejsze święto jest bardzo ważne dla Paryża i mobilizuje wielu ludzi do uczestnictwa. Poza tym, wielu moich przyjaciół, wśród nich również księża, jest katolikami”- tak powody swojego uczestnictwa w procesji wyjaśnia niewierząca Luna z Brasil w Brazylii.

W podobnym tonie mówił Jiawei z Chin: „Jestem studentem inżynierii w Paryżu. Chiny są zupełnie inne. Czytałem sporo Biblię, trochę wiem o Chrystusie. Przyszedłem, żeby zrozumieć kulturę krajów europejskich”. Z kolei dla siostry Lucía z Peru ważne było, żeby „być razem we wspólnocie wiernych i złożyć hołd Niepokalanej”.

Zwieńczeniem świętowania będzie uroczysta Msza św. wieczorem 15 sierpnia. Szacuje się, że corocznie w tych dniach gromadzi się w katedrze ok. 150 tysięcy ludzi – wiernych, pielgrzymów i turystów. We Francji obowiązuje podwyższony stopień zagrożenia atakami terrorystycznymi, dlatego podobnie jak w roku ubiegłym, procesji towarzyszyły szczególne środki bezpieczeństwa z udziałem wojska i policji.

W Lourdes natomiast w dniach od 11 do 16 sierpnia odbywa się 145. Francuska Pielgrzymka Narodowa. Wydarzenie gromadzi około 10 tysięcy pielgrzymów, wśród których jest ok. 800 osób chorych i niepełnosprawnych z 22 wspólnot w całej Francji. Organizatorem jest Zgromadzenie Augustianów od Wniebowzięcia, czyli księża Asumpcjoniści, którzy w tych dniach zapewniają duchową opiekę pielgrzymom. Modlitwom przewodniczy ksiądz arcybiskup Montpellier, Pierre-Marie Carré. Mottem przewodnim tegorocznych rozważań są słowa z ewangelii św. Jana „Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie”.

„Co nam proponuje Niepokalana poprzez znak zawsze żywy i trwały, kiedy zjawia się w Grocie? Przyjdźcie, napijcie się ze źródła i obmyjcie! To źródło obficie zaspokaja nasz głód, nasze oczekiwania, ono oczyszcza nasze ciała i serca” – powiedział o. Vincent Cabanac, dyrektor pielgrzymki przyrównując Lourdes do Kany Galilejskiej.

Jak podają organizatorzy, w wieczornej procesji w wigilię Wniebowzięcia NMP wzięło udział 15 tysięcy wiernych.

We Francji, nazywanej najstarszą córą Kościoła, w 2010 roku 65 proc. mieszkańców deklarowało się jako katolicy, ale tylko 7 proc. uczestniczy we Mszy świętej przynajmniej raz w miesiącu.

ks. Marek Gubernat MSF, Paryż/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl