fot. PAP/EPA

E. Macron: Mamy tak wiele do przebudowy, więc odbudujemy katedrę Notre Dame jeszcze piękniej

Setki zrozpaczonych paryżan, a także przebywający w tym trudnym czasie we Francji turyści, zgromadzili się na wieczornym czuwaniu przed zniszczoną w pożarze katedrą Notre Dame. Jesteśmy siłą, jesteśmy ludźmi budowniczych. Mamy tak wiele do przebudowy, więc odbudujemy katedrę Notre Dame jeszcze piękniej i chcę, żeby to się stało w ciągu pięciu lat – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

Tłum wiernych opłakiwał późnym wieczorem zniszczoną katedrę. Uczestnicy modlitewnego czuwania zgromadzili się wokół figury Matki Boskiej na placu przy katedrze Notre Dame. Modlili się i śpiewali pieśni w towarzystwie niewielkiej orkiestry smyczkowej.

Prezydent Francji Emmanuel Macron, łącząc się w bólu ze wszystkimi katolikami, zapowiedział, że katedra zostanie odbudowana.

– Jesteśmy siłą, jesteśmy ludźmi budowniczych. Mamy tak wiele do przebudowy, więc odbudujemy katedrę Notre Dame jeszcze piękniej i chcę, żeby to się stało w ciągu pięciu lat. Możemy to zrobić i znów się zmobilizujemy – powiedział Emmanuel Macron.

Prezydent podkreślał, że wspólna praca przy odbudowie katedry będzie symbolem zjednoczenia się Francji.

Konferencja Episkopatu Francji ogłosiła, że dzisiaj o godz. 18.50, czyli w godzinę wybuchu pożaru, w geście solidarności z diecezją Paryża bić będą dzwony wszystkich francuskich katedr. Całą Francję swoją modlitwą otoczył również papież Franciszek.

– Ta wiadomość została przyjęta ze smutkiem i szokiem przez Stolicę Apostolską. Papież natychmiast chciał wyrazić swoją bliskość poprzez modlitwę i duchową bliskość całego Paryża – wskazał dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti.

Wyrazy współczucia docierają do Francji z całego świata. Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła gotowość do pomoc przy odbudowie Notre Dame.

– Podobnie jak wielu ludzi byłam bardzo zasmucona, gdy oglądałam zdjęcia pogrążonej w ogniu katedry Notre Dame. Ten widok dotknął nas bardzo głęboko. Wczoraj wieczorem rozmawiałam z prezydentem Francji i podzieliłam się kondolencjami narodu niemieckiego z całą Francją – podkreśliła Angela Merkel.

Podobne deklaracje napływają między innymi z Polski. W sprawie zaistniałej tragedii we Francji prokuratura rozpoczęła już śledztwo.

TV Trwam News/RIRM

drukuj