fot. PAP/EPA

Francja: E. Macron uda się do Afryki

Emmanuel Macron uda się do Afryki. To znaczący wybór pierwszej wizyty zagranicznej jego drugiej kadencji. Prezydent Francji odwiedzi Kamerun, Benin i Gwineę Bissau. Tematem rozmów będzie między innymi rolnictwo i bezpieczeństwo żywnościowe, w związku z wojną na Ukrainie – podała w sobotę agencja AFP.

„Emmanuel Macron już podczas pierwszej kadencji położył duży nacisk na „nowe relacje” z państwami Afryki. Podczas podróży, która rozpocznie się w poniedziałek od wizyty w Kamerunie, skoncentruje się na regionie rozwijającym relacje gospodarcze z Chinami i Rosją” – zwróciła uwagę francuska agencja.

„W Kamerunie omawiane będą zagrożenia, jakie stanowi tam Boko Haram oraz konflikty wewnętrzne dzielące północny zachód od południowego zachodu kraju. Szczególnie ważny będzie temat rozwoju rolnictwa, w związku z kryzysem wywołanym przez inwazję Rosji na Ukrainie. Francja liczy na to, że wesprze liczne projekty dotyczące rozwoju produkcji rolnej w Kamerunie” – wyjaśniła AFP.

W Beninie prezydent będzie rozmawiał o propozycji „konkretnej pomocy” Francji, polegającej na wsparciu lotnictwa i wywiadu w walce z dżihadystami.

W Gwinei Bissau Emmanuel Macron poruszy między innymi kwestię walk z islamistami w północnoafrykańskim regionie Sahelu, gdzie w ubiegłym roku Francja ograniczyła o połowę swoją obecność militarną. Siły francuskie prowadzą tam operacje przeciwko ugrupowaniom islamistycznym, takim jak lokalne odłamy Al-Kaidy, Państwa Islamskiego czy Boko Haram.

Prezydentowi towarzyszyć będą w podróży Catherine Colonna, minister spraw zagranicznych, i Sebastien Lecornu, minister sił zbrojnych.

 PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl