Papież pobłogosławił Kaplicę Pamięci

Ojciec św. Franciszek udzielił błogosławieństwa Kaplicy Pamięci poświęconej Polakom ratującym Żydów, która powstaje w kościele p.w. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II w Toruniu.  

Tuż po porannej Mszy św. Papież złożył swój podpis na projekcie kaplicy. Ojciec św. Franciszek nie krył wzruszenia  –  powiedział ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, który był obecny na miejscu.

– Po Eucharystii Ojciec św. Franciszek zapoznał się z ideą kościoła pod wezwaniem Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II. Papież nie krył wzruszenia, gdy usłyszał imię: Jan Paweł II. Kiedy natomiast zobaczył projekt Kaplicy Pamięci, gdzie będą umieszczone nazwiska Polaków ratujących ludność żydowską, od razu udzielił swojego błogosławieństwa. Co więcej, na znak swej życzliwości i wsparcia Papież Franciszek złożył swój podpis na projekcie Kaplicy, pisząc po włosku: Francesco – powiedział ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik. WIĘCEJ

Tymczasem cały czas można przesyłać informacje dotyczące Polaków ratujących Żydów. Z dotychczasowych danych wynika, iż apel obejmuje już ok. 20 tysięcy Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali ludność żydowską. Zebrano również informacje o 1000 księży ratujących ludność żydowską oraz wielu siostrach zakonnych.

Jak wskazuje ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, koordynator akcji, apel Radia Maryja o ich zgłaszanie przeszedł wszelkie oczekiwania.

– Powiem szczerze, że nie spodziewaliśmy się takiej ilości zgłoszeń. Myśleliśmy, że najpóźniej w grudniu zamilkną telefony. W styczniu tymczasem mamy tyle samo telefonów ile w poprzednich miesiącach. Świadczy to o potrzebie inicjatywy jaką podjęliśmy oraz o tym, że wiele osób chciało złożyć relację na temat Polaków ratujących ludność żydowską. Kiedy spotykam się z Izraelczykami czy w Izraelu, czy innych miejscach, widać chęć podziękowania osobom, które narażały własne życie, życie własnych rodzin, aby ich uratować. Jest to głębokie pragnienie wyrażenia wdzięczności, często już na emeryturze, po latach – dodał ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

RIRM 

drukuj