UE zawiesiła część sankcji na Iran

Unia Europejska zawiesiła w poniedziałek część sankcji nałożonych na Iran, zgodnie z tymczasowym porozumieniem o ograniczeniu irańskiego programu nuklearnego – poinformowała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Decyzję w tej sprawie podjęli obradujący w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw UE.

Na pół roku zostają zawieszone unijne restrykcje dotyczące transportu ropy, handlu produktami petrochemicznymi i złotem; złagodzenie sankcji dotyczy także progu dopuszczalnych transakcji finansowych. Wcześniej w poniedziałek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potwierdziła, że Iran wstrzymał najbardziej kontrowersyjną część swego programu atomowego w ramach umowy zawartej ze światowymi mocarstwami w listopadzie zeszłego roku.

„To ważny pierwszy krok, ale potrzeba więcej pracy, aby uspokoić obawy społeczności międzynarodowej co do tego, czy irański program nuklearny ma wyłącznie pokojowy charakter” – powiedziała Ashton. Dodała, że kluczowe znaczenie będzie mieć właściwe wdrażanie uzgodnionych działań przez najbliższe miesiące. W lutym zaś rozpoczną się negocjacje z Iranem na temat pełnego porozumienia w sprawie wstrzymania irańskiego programu nuklearnego.

Poniedziałkowa decyzja UE oznacza zwieszenie zakazu transportu oraz ubezpieczania dostaw irańskiej ropy do obecnych odbiorców, zawieszenie zakazu importu, nabywania i transportu irańskich produktów petrochemicznych. Aby umożliwić transport ropy i produktów petrochemicznych zawieszony został też zakaz udostępniania statków.

UE zawiesiła również zakaz handlu złotem i metalami szlachetnymi z irańskim rządem, instytucjami publicznymi i bankiem centralnym Iranu. Podniesiono też próg dopuszczalnych transakcji finansowych z Iranem. Decyzja ta wchodzi w życie w poniedziałek. 24 listopada 2013 roku Iran i grupa 5+1 (USA, Chiny, Wielka Brytania, Rosja, Francja i Niemcy) zawarły w Genewie tymczasowe porozumienie, które zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części międzynarodowych sankcji gospodarczych. Iran zobowiązał się m.in. wstrzymać wzbogacanie uranu powyżej 5 proc. i zneutralizować posiadane zapasy uranu wzbogaconego do 20 proc.

Teheran zapowiedział również, że nie będzie instalował dodatkowych wirówek do wzbogacania uranu jakiegokolwiek typu, a także nie uruchomi reaktora atomowego w Araku i zapewni MAEA dostęp do zakładów produkujących wirówki i do kopalni uranu. Porozumienie to jest uważane za pierwszy krok do rozładowania wieloletnich napięć wywołanych podejrzeniami Zachodu, że Iran dąży do uzyskania broni nuklearnej, czemu władze w Teheranie zaprzeczają.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl