Franciszek złożył podpis na projekcie Kaplicy Pamięci

W Rzymie miało miejsce historyczne wydarzenie dla kościoła pod wezwaniem Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II oraz dla Kaplicy Pamięci. Podczas porannej Mszy św., 20 stycznia, Papież Franciszek zapytał: Jak słuchamy Słowa Bożego? Czy jesteśmy otwarci na wolę Bożą, którą On nam przekazuje? Zadał również pytanie: Czy jesteśmy gotowi pełnić wolę Pana Boga biorąc pod uwagę, iż On jest Bogiem, który potrafi robić niespodzianki? 

Na takie miłe niespodzianki dla słuchaczy Radia Maryja i dzieł pokrewnych nie trzeba było długo czekać. Po Eucharystii, na a prośbę o. Tadeusza Rydzyka, Dyrektora Radia Maryja, Ojciec św. Franciszek zapoznał się z ideą kościoła pod wezwaniem Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II. Papież nie krył wzruszenia, gdy usłyszał imię: Jan Paweł II.

Kiedy natomiast zobaczył projekt Kaplicy Pamięci, gdzie będą umieszczone nazwiska Polaków ratujących ludność żydowską, od razu udzielił swojego błogosławieństwa. Co więcej, na znak swej życzliwości i wsparcia Papież Franciszek złożył swój podpis na projekcie Kaplicy, pisząc po włosku: Francesco.

a projekt-kaplicy

Kliknij, aby powiększyć

Unikalny dokument podpisany przez Papieża Franciszka

Przy okazji chciałbym przypomnieć ideę Kaplicy Pamięci. Odpowiedź na apel o nadsyłanie nazwisk Polaków ratujących Żydów z narażeniem życia przeszła wszelkie oczekiwania. Od sierpnia do stycznia otrzymaliśmy informację o ok. 20 tysiącach naszych rodaków. Powiem szczerze, że nie spodziewaliśmy się takiej ilości zgłoszeń. Myśleliśmy, że najpóźniej w grudniu zamilkną telefony. W styczniu tymczasem mamy tyle samo telefonów ile w poprzednich miesiącach.

Świadczy to o potrzebie inicjatywy jaką podjęliśmy oraz o tym, że wiele osób chciało złożyć relację na temat Polaków ratujących ludność żydowską. Kiedy spotykam się z Izraelczykami, czy w Izraelu, czy innych miejscach, widać chęć podziękowania osobom, które narażały własne życie, życie własnych rodzin, aby ich uratować. Jest to głębokie pragnienie wyrażenia wdzięczności, często już na emeryturze, po latach.

Często osoby, które pomagały Żydom już nie żyją, ale wdzięczność dla nich pozostaje. Ponadto, wiele osób które dzwonią jest naocznymi świadkami tamtych wydarzeń, świadkami tego, co się dokonało podczas II wojny światowej, w czasie straszliwego holokaustu, kiedy tak wiele niewinnych osób zostało zamordowanych tylko ze względu na narodowość.

W gronie Polaków ratujących ludność żydowską jest około tysiąca księży. Mam bardzo serdeczną prośbę do kapłanów przebywających w domu księży emerytów. Kochani kapłani, po wielu latach kapłaństwa, mając wielkie doświadczenie z czasów komunistycznych, a niektórzy jeszcze II wojny światowej, i znając tych którzy wspominali II wojnę światową, prosimy bardzo serdecznie o zadzwonienie i zgłoszenie (jeśli wiecie o osobach, kapłanach i nie tylko, którzy ratowali ludność pochodzenia żydowskiego z narażeniem życia). Chcemy zachować pamięć o tych osobach. Jak powiedziała jedna z Pań (Żydówek) uratowanych przez polska rodzinę: trzeba uhonorować i uczcić ich pamięć.

Wielkie zasługi dla ratowania Żydów mają siostry zakonne. Ich pomoc była bardzo aktywna i na szeroka skalę. Nad tą kwestią są prowadzone dalsze badania. Jesteśmy 70 lat po wojnie, są momenty, że niektórzy już odchodzą, chorują. Jest więc czas na to, by uchwycić pamięć i uszanować tych, którzy z narażeniem życia ratowali drugiego człowieka. Może to jest nasza powinność, by zgłosić ich do Kaplicy Pamięci.

Dziękując wszystkim za dotychczasowe informacje bardzo proszę o zgłaszanie kolejnych osób, jak zostało powiedziane w apelu w Radiu Maryja przez o. Tadeusza Rydzyka, Dyrektora Radia Maryja i innych ojców. Bardzo prosimy o dzwonienie na nr. telefonów: 609 498 523 lub 609 002 482. Można też pisać na adres Radia Maryja z dopiskiem: Kaplica Pamięci lub e-mail: [email protected].

Bóg zapłać za wszystko

Z Panem Bogiem

Ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl