Ojciec Święty o odpuszczeniu grzechów przez chrzest

Dzień naszego chrztu jest punktem wyjścia drogi nawrócenia, która trwa całe życie i która jest nieustannie wspierana przez sakrament pokuty – powiedział Ojciec Święty Franciszek.

W czasie Katechezy Franciszek analizował zwarte w Credo słowa:  „Wyznaję jeden chrzest na odpuszczenie grzechów”. Chrzest otwiera nam drzwi do Kościoła, a jeżeli te drzwi się trochę zamkną ze względu na nasze słabości, nasze grzechy to spowiedź otwiera je na nowo, gdyż jest ona jakby „drugim chrztem” – podkreślał papież Franciszek.

Ojciec Święty wskazał, że w sakramencie Chrztu odpuszczane są wszystkie grzechy i kary za grzechy, wraz z nim otwiera się brama do prawdziwej nowości życia. Chodzi o potężną interwencję Bożego Miłosierdzia w naszym życiu, aby nas zbawić. „Ta zbawcza interwencja nie odbiera jednak naszej ludzkiej naturze jej słabości, dlatego z tym sakramentem jest związany sakrament pokuty.” – mówił Papież.

Sakrament Pokuty lub spowiedź jest w istocie jakby «drugim chrztem», który zawsze odnosi do pierwszego, aby go umocnić i odnowić. W tym sensie dzień naszego chrztu jest punktem wyjścia drogi nawrócenia, która trwa całe życie i która jest nieustannie wspierana przez sakrament pokuty. Spowiedź jest dla ochrzczonych! Aby utrzymywać w czystości białą szatę naszej godności chrześcijańskiej! – tłumaczył papież Franciszek.

Rozważając wyrażenie „jeden chrzest” papież Franciszek podkreślał, że chrzest jest duchowym zanurzeniem w śmierci Chrystusa. Na mocy tego daru osoba ochrzczona jest powołana, by sama stała się „światłem” dla braci, zwłaszcza dla tych, którzy są w ciemnościach i nie dostrzegają żadnych przebłysków jasności na horyzoncie swego życia.

Zwracając się po włosku do Polaków papież Franciszek zwrócił uwagę na znaczenie sakramentów chrztu i pojednania:

Przyjmując sakrament chrztu, zostaliśmy oczyszczeni z każdego grzechu i dostąpiliśmy udziału w sprawiedliwości wcielonego Syna Bożego. Jesteśmy zaproszeni do życia w sprawiedliwości i otrzymujemy łaskę Ducha Świętego, abyśmy mogli odpowiedzieć na to zaproszenie – mówił.

„Jeśli jednak z powodu naszej słabości utracilibyśmy tę łaskę, mamy inne narzędzie oczyszczenia – sakrament pojednania. Przystępujmy do tego oczyszczającego źródła na drodze nawrócenia” – dodał papież Franciszek.

Ojciec Święty zaapelował także o pomoc dla ludności Filipin, dotkniętej skutkami katastrofalnego tajfunu. Powiedział, że niesienie pomocy ofiarom żywiołu to „prawdziwa batalia o życie”. Wezwał też o położenie kresu przemocy w Syrii

Podczas audiencji generalnej w Watykanie z udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób Papież mówił o poniedziałkowym ataku moździerzowym na szkołę w chrześcijańskiej dzielnicy stolicy Syrii: „Z wielkim smutkiem dowiedziałem się, że dwa dni temu w Damaszku atak moździerzowy zabił kilkoro dzieci, które wracały ze szkoły, a także kierowcę autobusu. Inne dzieci zostały ranne”.

 

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl