Papież poświęcił kamień pod budowę polskiego muzeum

Podczas dzisiejszej audiencji generalnej Ojciec Święty Franciszek poświęcił kamień węgielny pod budowę Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów.

– Pragnę się podzielić bardzo radosną informacją z placu św. Piotra. W drugiej części audiencji generalnej Ojciec Święty Franciszek poświęcił kamień węgielny pod budowę Muzeum Pamięci Polaków Ratujących Życie Żydów na Podkarpaciu – poinformował w programie „Aktualności dnia” w Radiu Maryja ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich.

Jak poinformował ks. prof. Witczyk, kamień węgielny, w którym są umieszczone fragmenty domu rodziny Ulmów, zostanie wmurowany 20 listopada 2013 r. w budowane już muzeum. Uroczystości tej w Markowej o godz. 14.00 przewodniczyć będzie ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Muzeum powstaje w Markowej, gdzie rankiem 24 marca 1944 roku niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię. Zabili też szóstkę dzieci Ulmów; najstarsza Stasia miała osiem lat. Łącznie w Markowej, także dzięki innym bohaterskim polskim rodzinom, uratowano co najmniej 17 Żydów.

– To pierwsze takie muzeum w Polsce i jest ono wznoszone przez Sejmik Województwa Podkarpackiego w całości ze środków własnych. Starania o budowę tego muzeum 6 lat temu zainicjował Bogdan Romaniuk, który dziś miał okazję i szczęście przedstawić Ojcu Świętemu całą historię tej rodziny (Ulmów) – dodał ks. prof. Henryk Witczyk. Jak wyjaśnił ksiądz profesor, poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę tego muzeum ma także wymiar duchowy, teologiczny i religijny. – Ojciec Święty Franciszek, który jest dla nas uobecnieniem Chrystusa i pełni w jego imieniu rolę najwyższego pasterza Kościoła, dokonał tego aktu poświęcenia. (…) Ten ryt poświęcenia kamienia węgielnego dokonany przez Ojca Świętego Franciszka wpisuje się w tę wielką historię zbawienia – wyjaśnił ks. prof. Witczyk.

Także dzisiaj Papież poświęcił korony dla ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy z sanktuarium w Gliwicach, gdzie w czerwcu przyszłego roku nastąpi uroczysta koronacja.

 

Nasz Dziennik

drukuj