fot. sxc.hu

Forum Kobiet Polskich chce dozoru klinik

Forum Kobiet Polskich domaga się od ministra zdrowia dozoru medycznego klinik, które przeprowadzają zabieg sztucznego zapłodnienia in vitro.

Ewa Kowalewska prezes forum złożyła wniosek w tej sprawie na ręce ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Pod wnioskiem podpisało się już ponad 40 tys. osób.

Organizacje kobiece zrzeszone w forum, domagają się dozoru medycznego klinik i placówek stosujących procedury in vitro; chodzi o wprowadzenie zapisów prawnych o stałym i specjalistycznych nadzorze, któremu podlegałyby wszystkie takie placówki.

W Polsce nie ma prawa regulującego np. kwestię odpowiedzialności ośrodków in vitro za zdrowie dziecka – mówi Ewa Kowalewska, prezes Forum Kobiet Polskich.

– Po kilku tygodniach obserwacji kobiety – jeżeli doszło do ciąży, to wówczas opiekę nad dzieckiem przejmuje służba zdrowia, za nasze wspólne pieniądze. Nie ma żadnej odpowiedzialności za chore dziecko. Jedyna odpowiedzialność to jest propozycja wcześniejszej aborcji. Zwracamy się więc do ministra zdrowia, do szefa sejmowej Komisji Zdrowia i do Krajowej Rady Lekarskiej z prośbą o zainteresowanie się tą sprawą, i żeby prawo polskie wymuszało na tych klinikach pełną odpowiedzialność za to co robią – mówiła Ewa Kowalewska.

Forum Kobiet Polskich zrzesza 53 organizacje kobiece.

RIRM

drukuj