fot. twitter.com

Fitch podwyższył szacunek PKB Polski na 2019 rok do 4,2 proc.

Agencja Fitch podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2019 r. do 4,2 proc. z 4,0 proc., w 2020 r. utrzymała szacunek na poziomie 3,5 proc. – wynika z poniedziałkowego raportu banku.

Za rewizję prognoz na 2019 r. odpowiadają lepsze od oczekiwanych odczyty makro w I połowie bieżącego roku.

Fitch ocenia, że polska gospodarka będzie spowalniać z uwagi na ograniczenia mocy produkcyjnych oraz pogorszenie się otoczenia zewnętrznego.

„Prognozuje się, że konsumpcja prywatna i inwestycje pozostaną głównym motorem wzrostu” – napisano.

Wsparciem dla inwestycji publicznych będzie wysoka absorpcja środków UE – ocenia Fitch.

Agencja wskazała, że oddziaływanie pakietu fiskalnego oraz zapowiadana obniżka podatków w przyszłości będą czynnikami pro-inflacyjnymi, które zrównoważy jednak hamujący wzrost PKB. Fitch prognozuje, że wskaźnik CPI w Polsce w 2020 i 2021 r. będzie kształtować się na poziomie celu inflacyjnego, czyli 2,5 proc.

Poprzednio (w marcu) Fitch prognozował brak zmian stóp proc. do końca 2020 r. (ówczesny horyzont prognozy).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl