Filipiny przygotowują się na atak potężnego tajfunu

Nad Filipiny nadciąga tajfun Haiyan, najpotężniejszy, jaki powstał w tym roku na świecie. Prędkość wiatru przekracza w porywach 250 kilometrów na godzinę. Meteorolodzy przewidują, że Haiyan uderzy w piątek we wschodnie wybrzeże wyspy Samar.

Ostrzeżenia przed tajfunem wydano już w ponad 30 filipińskich prowincjach. Tysiące ludzi opuszczają zagrożone regiony, w których już w czwartek zamknięto szkoły i zakłady pracy. Przygotowano wiele ośrodków ewakuacyjnych.

Haiyan jest 24. tajfunem, docierającym do Filipin w tym roku. Na jego przewidywanej trasie znajdują się m.in. wyspy Bohol i Cebu.

Edgardo Chatto, gubernator prowincji Bohol, gdzie w zeszłym miesiącu trzęsienie ziemi pochłonęło ponad 200 ofiar śmiertelnych i pozbawiło ok. 400 tys. ludzi dachu nad głową, powiedział, że w ewakuacji pomaga tam wojsko i policja.

Haiyan ma przejść nad środkowymi Filipinami w piątek i w sobotę, po czym zapewne skieruje się na Morze Południowochińskie. Prawdopodobnie nie zagrozi położonej na północ od jego trasy stolicy Filipin – Manili.

PAP/RIRM

drukuj