fot. pl.wikipedia.org

Figura Chrystusa wjedzie dziś do Poznania

Figura Chrystusa z odbudowywanego Pomnika Wdzięczności przyjedzie dziś do Poznania. Powitać ją będzie można o godzinie 16.30 w parafii Świętego Krzyża. 3 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, zostanie ona poświęcona przy kościele świętego Floriana.

Uroczystości odbędą się na gruncie kościelnym, bo prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak nie zgodził się na zorganizowanie tego wydarzenia na terenie miejskim. Figura Chrystusa miała przyjechać do Poznania już rok temu. W ostatniej chwili władze nie wydały jednak na to zgody tłumacząc, że inicjatorzy wystawy nie przysłali potrzebnej dokumentacji.

Prof. Stanisław Mikołajczak, przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności, mówi dlaczego figura Chrystusa musi wrócić na plac Mickiewicza.

– Z tego powodu, że została w niezwykle haniebny sposób wywleczona. Dlatego, że po zburzeniu pomnika Niemcy obalili figurę i uwiązaną za szyję stalowymi linami figurę wlekli za czołgiem na śmietnik. Tam leżała kilka dni, potem ją przetopiono. Tak sprofanowany symbol religijnych i patriotycznych działań Polaków, musi w godny sposób wrócić na miejsce, z którego został wywleczony – takie było nasze myślenie. Niestety, władze się na to nie zgodziły. Po roku postanowiliśmy ją wprowadzić do Poznania 3 czerwca, w bardzo uroczysty sposób – wyjaśnia prof. Stanisław Mikołajczak.

Pomnik Wdzięczności stał w Poznaniu przez 7 lat – od 1932 roku aż do wybuchu II wojny światowej. Jego zniszczenia, po zajęciu stolicy Wielkopolski, dokonali Niemcy.

O szczegółach dotyczących uroczystości powitania i poświecenia figury Chrystusa można poczytać na stronie internetowej: ako.poznan.pl.

RIRM

drukuj