Fala upałów na Białorusi

Rozdawanie butelek z wodą w miastach i zakaz wjazdu do lasów to niektóre z decyzji podjętych na Białorusi w związku z utrzymującymi się od wielu dni upałami. W najbliższy weekend synoptycy przewidują wzrost temperatury do 36 stopni C. 

W Mińsku, Brześciu i Homlu wolontariusze Czerwonego Krzyża rozdają mieszkańcom i kierowcom butelki z wodą pitną oraz udzielają praktycznych porad, jak postępować w czasie upałów.

Mieszkańcy stolicy codziennie zjadają około 60 ton lodów i wypijają 300 tys. litrów wody. Na polewanie ulic Mińska wodą zużywa się codziennie 800 m sześc. wody.

W Homlu stworzono zespoły mobilne, które zawożą butelki z wodą na place budowy. W Brześciu sytuacja ma być monitorowana także na granicy. Milicja drogowa rozdaje również wodę na drogach, zatrzymując samochody, w których jedzie wielu pasażerów albo wyraźnie nie ma klimatyzacji – np. pasażerowie są rozebrani, a okna pojazdu otwarte.

Akcja rozdawania wody, zorganizowana przez Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, milicję drogową, władze miejskie i Czerwony Krzyż, potrwa do 10 sierpnia, gdyż skwar ma się według prognoz utrzymywać jeszcze w przyszłym tygodniu. W weekendy woda będzie rozdawana również na miejskich plażach.

Upały powodują wzrost liczby pożarów. W czwartek płonęły pola pod Mińskiem, zasnuwając dymem nawet dzielnice położone w centrum miasta. Pożar rżysk i łąk udało się ugasić dzięki użyciu m.in. samolotów.

Ministerstwo Gospodarki Leśnej wprowadziło zakaz wstępu do lasów w niektórych rejonach czterech obwodów: mińskiego, witebskiego (północ), grodzieńskiego (zachód) i homelskiego (wschód).

Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zaapelowało natomiast, by nie rozpalać ognisk i nie palić papierosów w lasach. „Ognisko można rozpalać tylko w bezwietrzną pogodę.(…) A w tak gorącą pogodę jak teraz lepiej w ogóle zrezygnować z ogniska” – podkreśla resort.

Według danych resortu od początku lata wybuchło już 278 pożarów na powierzchni prawie 93 ha, najwięcej w obwodzie mińskim i homelskim.

W piątek rano temperatura w stolicy wynosiła 26,1 stopni C. Przewiduje się, że w ciągu dnia może wzrosnąć do 34 stopni.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl