Ciepła masa powietrza nad Polską

Jak informuje IMGW, przeważająca część kontynentu europejskiego, w tym również Polska, będzie w obszarze lekko obniżonego ciśnienia, jedynie Wyspy Brytyjskie będą pod wpływem głębokiego niżu znad Atlantyku. Nad centralną i południowo-wschodnią Europą, oraz nad Wyspami Brytyjskimi pogodę będą kształtowały w strefy frontów atmosferycznych. Nad Polskę z południa będzie napływała ciepła, polarna morska masa powietrza. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1000 hPa.

W poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, tylko na wschodzie początkowo umiarkowane. Miejscami przelotne opady deszczu, a od Śląska Opolskiego i Górnego oraz wschodnich rejonów Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy, centrum po Warmię i Mazury oraz Kielecczyznę i Mazowsze burze. Wieczorem burze możliwe także na Podlasiu. Prognozowana wysokość opadów podczas burz od 10 mm do 15 mm, miejscami w centrum kraju do 20 mm, a na południu Śląska Opolskiego i Dolnego do 25 mm. Temperatura maksymalna od 17 st., 20 st. na zachodzie i północnym zachodzie do 25 st. na południowym wschodzie i miejscami na krańcach wschodnich. Chłodniej na wybrzeżu: od 8 st. do 16 st. Wiatr słaby i umiarkowany, we wschodniej połowie kraju południowo-wschodni i południowy, w zachodniej północno-zachodni, tylko na wybrzeżu północno-wschodni i północny. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek na Pomorzu wschodnim, Kujawach i Warmii oraz na zachodzie Dolnego Śląska zachmurzenie duże i opady deszczu, na północy miejscami na o natężeniu umiarkowanym: prognozowana tam suma opadów do 15 mm, miejscami do 20 mm, a na Wysoczyźnie Elbląskiej do 25 mm. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu, na wschodzie i południu oraz w centrum zanikające burze, w czasie których na Mazowszu i Podlasiu miejscami może spaść do 15 mm. Na Pomorzu zachodnim mgły, ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 9 st. na zachodzie do 14 st. na wschodzie. Chłodniej w kotlinach sudeckich i na Kaszubach: 8 st. oraz na wybrzeżu: od 5 st. do 7 st. Wiatr umiarkowany, na wschodzie okresami słaby, w czasie burz w porywach do 60 km/h, północno-zachodni, tylko w województwach wschodnich południowy i południowo zachodni, a na wybrzeżu północny. We wtorek w województwach zachodnich postępujące od zachodu większe przejaśnienia i rozpogodzeniami, a słaby deszcz możliwy początkowo na Śląsku Opolskim i wschodzie Dolnego Śląska. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami opady deszczu, od zachodu stopniowo zanikające, a na krańcach wschodnich możliwe burze. Temperatura maksymalna od 14 st. na północnym wschodzie do 21 st. na południowym wschodzie, na wybrzeżu miejscami od 9 st. do 12 st. Wiatr umiarkowany, w czasie burz w porywach do 55 km/h, północno-zachodni, tylko na wybrzeżu i Pomorzu oraz w kotlinach sudeckich północny.

W poniedziałek w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Po południu możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 23 st. Wiatr słaby, chwilami porywisty, południowy. W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna 14 st. Wiatr słaby, okresami porywisty, północno-zachodni. We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna 18 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

PAP/RIRM

drukuj