fot. twitter.com

F. Timmermans poparł decyzję M. Gersdorf o przywróceniu do orzekania sędziów SN

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans poparł decyzję Małgorzaty Gersdorf o przywróceniu do orzekania sędziów Sądu Najwyższego. Jego zdaniem postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które przewiduje takie rozwiązanie, musi być wdrożone.

Sprawa Polski po raz kolejny omawiana była na wczorajszym posiedzeniu Rady ds. Ogólnych w Brukseli. Frans Timmermans odniósł się na nim krytycznie do aktualnej sytuacji w naszym kraju. Wiceszef KE uznał, że martwi go podejście polskich władz w sprawie wdrożenia decyzji TSUE o środkach tymczasowych.

Rządzący uważają, że aby zastosować wytyczne unijnego Trybunału, niezbędna jest nowelizacja ustawy o SN.

Pomimo krytycznej narracji Fransa Timmermansa, o praworządności w naszym kraju nie chcieli dyskutować unijni ministrowie ds. europejskich. Punkt ten był omawiany niespełna 15 minut.

Politolog dr Piotr Gawryszczak uważa, że żadna z unijnych instytucji nie ma podstaw do podważania zmian w polskim sądownictwie.

– Poza przedstawicielem KE żaden z przedstawicieli państw UE nie wypowiedział się na temat łamania prawa przez polski rząd. Świadczy to o tym, że nie ma żadnych argumentów przeciwko temu, że w Polsce jest łamane prawo w kwestii wymiaru sprawiedliwości. TSUE nie ma podstaw do tego, by zajmować się wymiarem sprawiedliwości w Polsce, ponieważ Polska – jako jedno z kilku państw, w tym Wielka Brytania – została wyłączona spod jurysdykcji TSUE, jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości – podkreślił dr Piotr Gawryszczak.

Polski rząd zapowiedział, że informacje w sprawie realizacji środków tymczasowych TSUE przedstawi do 19 listopada. Rada ds. Ogólnych kolejny raz sprawą naszego kraju ma zająć się na posiedzeniu w grudniu.

RIRM

drukuj