fot. Monika Bilska

Europoseł P. Jaki zaapelował w PE, by walcząc z dezinformacją – jednocześnie nie dezinformować obywateli

Europoseł Patryk Jaki zaapelował w Parlamencie Europejskim, by walcząc z dezinformacją, jednocześnie nie dezinformować obywateli. Polityk domaga się profesjonalizacji dyskusji w parlamencie.

Były wiceminister sprawiedliwości zabrał głos podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, które było poświęcone wolności mediów i swobody wypowiedzi w Unii Europejskiej.

Podczas debaty pojawił się wątek Polski. Przedstawicielka organizacji Reporterzy bez Granic mówiła o rzekomych powiązaniach MON-u z mafią rosyjską. Odniosła się tu do publikacji Tomasza Piątka.

Według niej, są też inne dochodzenia wobec dziennikarzy. W tym kontekście mówiła o sprawie tzw. dwóch wież.

– Publicysta napisał coś o polityku, polityk skorzystał tylko i wyłącznie ze swojego prawa do obrony w sądzie, a państwo używacie tego, jako coś, co zagraża wolności mediów. W tej sprawie inna dziennikarka pozwała tego publicystę i mamy już wyrok sądowy. Czy pani, która prezentowała tę informację, zna ten wyrok sądowy i wie, że dla pana Piątka, którego przedstawiła jako ofiarę, skończyło się to negatywnie i okazało się, że ten publicysta używał nieprawdziwych informacji? Jak może pani używać takiego przykładu jako problemu z wolnością mediów? Dokładnie to samo dotyczy drugiego przykładu, który pani użyła. Bardzo zależałoby nam na tym, abyśmy walcząc z dezinformacją, sami nie dezinformowali obywateli    – podkreślał europoseł Patryk Jaki.

W narrację Reporterów bez Granic wpisała się jednak europoseł Magdalena Adamowicz z PO. Według niej, w Polsce istnieje problem z wolnością mediów. Jak stwierdziła, dziennikarze, którzy znajdują i odkrywają różne afery dokonywane przez polityków i ich kolegów, są prześladowani.

RIRM

drukuj