By CherryX - en:File:European Court of Human Rights.jpg, zobacz też: commons:File:European Court of Human Rights.jpg, CC BY-SA 3.0, https://pl.wikipedia.org/w/index.php?curid=4064038

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że zawieszenie sędziego P. Juszczyszyna naruszyło jego prawa

W orzeczeniu Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu kolejny raz podważał legalność ówczesnej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i wskazywał na rzekome nieprawidłowości w powoływaniu do niej sędziów.

Sędzia Paweł Juszczyszyn został zawieszony w obowiązkach ponad 2 lata temu w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym. Sprawa dotyczyła podważania przez niego uprawnień innego sędziego powołanego z rekomendacji Krajowej Rady Sądownictwa (KRS). W maju 2022 r. Izba Dyscyplinarna uchyliła to zawieszenie.

W ocenie posła Marka Asta, przewodniczącego sejmowej Komisji Sprawiedliwości, zawieszenie sędziego Pawła Juszczyszyna miało mocne podstawy. Polityk wskazał m.in. na naruszanie przez niego zasady apolityczności.

To jest zasada konstytucyjna, która absolutnie dyskwalifikuje każdego sędziego, który angażuje się w życie polityczne, manifestując swoje poglądy. Jeżeli chodzi o Europejski Trybunał Praw Człowieka, to rozstrzygnięcie po pierwsze abstrahuje od stanu faktycznego, a po drugie istotnie wkracza w kwestie, które są do wyłącznej kompetencji państwa polskiego, bo przecież kształt Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz sposób ukształtowania postępowania dyscyplinarnego to każde państwo europejskie reguluje według zasad, które obowiązują w tym państwie – mówił poseł Marek Ast.

Po prawomocnym zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna w 2020 r. Izba Dyscyplinarna obniżyła też o 40 proc. jego wynagrodzenie.

Został on odsunięty od orzekania, ponieważ rozpatrując apelację, uznał za konieczne rozstrzygnięcie czy sędzia nominowany przez obecną KRS był uprawniony do orzekania. Paweł Juszczyszyn nakazał też Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do KRS.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl