fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Wszczęto postępowanie dyscyplinarne w sprawie olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sędzia Michał Lasota wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędziemu Sądu Rejonowego w Olsztynie Pawłowi Juszczyszynowi. Sędzia został zawieszony w wykonywaniu czynności służbowych.

Zarzuty w postępowaniu dyscyplinarnym dotyczą m.in. uchybienia godności urzędu. Sędzia miał się tego dopuścić poprzez przyznanie sobie kompetencji do oceny prawidłowości, w tym legalności, wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Część opozycji odbiera wszczęcie postępowania przeciwko sędziemu jako zemstę partii rządzącej. Poseł PiS Jan Mosiński zaznaczył z kolei, że działania sędziego Juszczyszyna dały podstawy do podjęcia takiej decyzji przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego sędziów.

– Pan sędzia Juszczyszyn wielokrotnie dawał wyraz temu, że zajmuje się pewną sferą, która nie powinna być przedmiotem zainteresowania sędziów, (…) cenzurowanie poczynań rządu premiera Mateusza Morawieckiego, więc uważam, że skoro pan sędzia Michał Lasota wszczął to postępowanie dyscyplinarne, to miał ku temu poważne argumenty. Myślę, że dobrze się stało, bo jest to też ewentualnie pokazanie, że państwo funkcjonuje i nie jest państwem z dykty, a każdy z nas ma swoje prawa, ale też i obowiązki, a jednym z obowiązków sędziów jest bycie apolitycznym – powiedział poseł Jan Mosiński.

Sędzia Paweł Juszczyszyn został odwołany z delegacji w Sądzie Okręgowym w Olsztynie przez ministra sprawiedliwości po tym, jak zażądał z Kancelarii Sejmu list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do sprawy podkreślił, że rolą sądu jest sprawiedliwie i uczciwie sądzić, a nie bawić się w politykę i podważać status innych sędziów oraz fundamenty ustrojowe RP.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl