Nowy program losowego przydzielania spraw sędziom

Od przyszłego roku wszystkie sądy w Polsce będą mogły korzystać z programu losowego przydzielania spraw sędziom. Do tego czasu będą go testować trzy sądy: w Warszawie, Gliwicach i Suwałkach. Wczoraj w Warszawie odbyła się prezentacja systemu.

Resort sprawiedliwości zapewnił, że poprzez losowanie system ma gwarantować bezstronne i obiektywne wyznaczanie sędziego.

Zgodnie z programem to system komputerowy, a nie człowiek będzie decydował o przydzielaniu spraw sędziom. Specjalny algorytm będzie uwzględniał złożoność spraw i obłożenie pracą sędziego – poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

– Ten system ma bezpośrednie połączenie z systemem kadrowym ZSRK, który funkcjonuje w całej Polsce. Wówczas wie, którzy sędziowie pracują w danym wydziale, ale jednocześnie zwraca uwagę na ich ewentualne nieobecności, dłuższe urlopy – to wszystko jest wzięte pod uwagę do algorytmu. Co do obszerności spraw, ciężkości obciążenia sędziego, każda sprawa ma przypisaną kategorię – już teraz to się tak dzieje, że są przypisywane kategorie i system także uwzględnia wskazane kategorie. Jeżeli sprawa jest bardziej obszerna, wówczas prezes sądu wskazuje tę obszerniejszą kategorię i algorytm matematyczny, który funkcjonuje w ramach systemu, bierze to pod uwagę wyznaczając sędziego – mówił Michał Woś.

Losowanie będzie się odbywać raz na dobę w centralnych serwerach, a przewodniczący wydziału będzie tylko pobierał wydruk z przydziałem danego sędziego do danej sprawy.

Zasady losowego przydzielania spraw sędziom wprowadziła nowela Prawa o ustroju sądów powszechnych, która weszła w życie w sierpniu.

Wcześniej przewodniczący wydziału lub prezes sądu prowadził listę alfabetyczną sędziów i przydzielał im sprawy. To – jak podkreślał resort sprawiedliwości – dawało możliwość manipulacji.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl