fot. twitter.com/DudaSolidarnosc

Przewodniczący „Solidarności”: ograniczenie handlu w co drugą niedzielę będzie kompromitacją PiS

Prawo i Sprawiedliwość mówiło jasno, że wszystkie niedziele mają być wolne. Jeżeli się okaże inaczej, to uważamy, że to już nie będzie nasz projekt obywatelski – mówił w poniedziałek lider „Solidarności” Piotr Duda nt. ograniczenia handlu w niedziele. To będzie kompromitacja PiS – ocenił.

Z obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę opublikowanego po zakończeniu prac sejmowej podkomisji wynika, że handel będzie dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca, jak również w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda ocenił w poniedziałek w TVP Info, że zapis o dwóch wolnych niedzielach będzie kompromitacją PiS.

To na pewno nie będzie projekt obywatelski, niech PiS sobie zrobi swój >>projekt PiS-owski<<, ale my do tego projektu nie będziemy się przyznawać” – powiedział Piotr Duda.

Przewodniczący „Solidarności” zapewnił: „jako >>Solidarność<< zdania nie zmieniamy”.

Dziwię się troszeczkę tutaj PiS, dlatego, że przed wyborami mówił jasno, że wszystkie niedziele mają być wolne” – podkreślił Piotr Duda.

Jego zdaniem w przypadku ograniczenia handlu w niedzielę „nie powinno być żadnych półśrodków”.

Jeżeli się okaże inaczej to faktycznie, my uważamy, że to już nie będzie nasz projekt obywatelski” – dodał.

Obywatelski projekt wprowadzający ograniczenia w handlu w niedziele trafił do Sejmu jesienią zeszłego roku. Projekt autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ „Solidarność”, zakłada ograniczenie handlu w niedziele w większości placówek handlowych. W sejmowej podkomisji ds. rynku pracy posłowie PiS przygotowali pakiet poprawek do projektu tej ustawy. Zakładają one ograniczeniu handlu w drugą i czwartą niedzielę miesiąca.

Pod koniec września minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oceniła, że częściowe ograniczenia handlu w niedziele mogłoby zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku.

W większości państw Unii Europejskiej przez cały tydzień zakupy można robić w zasadzie bez ograniczeń. Restrykcje obowiązują tylko w kilku – niemal całkowity zakaz handlu w niedziele i święta jest w Niemczech i Austrii. Częściowe ograniczenia mają Belgia, Francja, Grecja, Holandia i Luksemburg. Z zakazu pracy w niedziele wycofały się w kwietniu Węgry. Poza UE w Europie zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Szwajcarii i Norwegii.

PAP/RIRM

drukuj