fot. flickr.com

Europarlament: PiS dołączy do EPP?

Politycy Prawa i Sprawiedliwości nie wykluczają, że po wyborach do europarlamentu dołączą do Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Media od dłuższego czasu kreślą taki scenariusz.

Do EPP należą m.in. Platforma Obywatelska oraz Fidesz – partia premiera Węgier Viktora Orbana. Według „Gazety Wyborczej”, politycy węgierskiej partii wspierają plany PiS.

Obecnie europosłowie partii rządzącej w Polsce należą do Sojuszu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (AECR). W skład grupy wchodzą także posłowie z Wielkiej Brytanii. Kraj ten jednak opuszcza Wspólnotę.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski był dziś pytany o możliwe zmiany w Parlamencie Europejskim.

Po wyborach nastąpi pewnie tworzenie nowych grup i różne przejścia. Ciekawy wątek pojawił się natomiast w aspekcie tej sprawy – zdanie jednego z eurodeputowanych PO, że Platforma wystąpiłaby wtedy z tej frakcji, bo też o tym słyszałem. Zobaczymy, jak to będzie. Nie jestem futurologiem, ale politykiem. W polityce wielu rzeczy nie można wykluczyć – powiedział Stanisław Karczewski.

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów została utworzona w 2009 r. Członkowie EKR podnoszą, że UE ma do odegrania ważną rolę w XXI wieku, ale powinna skupiać się na podtrzymywaniu współpracy między państwami członkowskimi oraz szukaniu praktycznych rozwiązań dla problemów i wyzwań stojących przed Wspólnotą.

Wybory do europarlamentu odbędą się w maju przyszłego roku.

RIRM

drukuj