M. Jurek: Prawica RP przedstawi projekt międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny

Trzeba otwarcie mówić, że prawa rodzinne wymagają tego, żeby małżeństwo było traktowane w sposób niezastępowalny, że nie można nadawać statusu publicznego relacjom, które zaprzeczają etyce małżeństwa (…), dlatego Prawica RP przedstawi jeszcze w tym miesiącu projekt międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja Marek Jurek. Prezes Prawicy RP odniósł się w ten sposób do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE ws. małżeństw jednopłciowych.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej narzuca Rumunii uznanie jednopłciowego związku zawartego za granicą i obliguje ten kraj oraz inne państwa unijne, aby traktować osoby, które w niego wstąpiły, jak małżonków. [czytaj więcej] 

Precedensowe orzeczenie Trybunału dotyczy jednego z obywateli USA, który w oparciu o belgijskie prawo wstąpił z obywatelem Rumunii w związek na prawach małżeństwa. Amerykanin nie miał obywatelstwa żadnego z państw UE, ale chciał ze swoim partnerem zamieszkać i pracować w Rumunii.

Unijna dyrektywa o swobodnym przepływie osób w obrębie Wspólnoty daje takie prawo automatycznie współmałżonkom obywateli krajów członkowskich. Rumunia nie uznaje jednak małżeństw osób tej samej płci.

TSUE orzekł, że kraje Wspólnoty mają prawo decydować o dopuszczeniu tzw. małżeństw homoseksualnych, ale nie mogą naruszać swobody pobytu obywatela UE na swoim terytorium, odmawiając wydania prawa pobytu mającemu tę samą płeć jego tzw. małżonkowi, który nie jest obywatelem UE. Orzeczenie zmusza państwa przeciwne związkom jednopłciowym do uznawania konsekwencji prawnych takich związków zawartych w innym kraju unijnym.

Europoseł Marek Jurek podkreślił, że kraje sprzeciwiające się temu muszą współdziałać na forum europejskim, aby obronić swoją suwerenność.

Trzeba otwarcie mówić, że prawa rodzinne wymagają tego, żeby małżeństwo było traktowane w sposób niezastępowalny i nieimitowalny; że nie można nadawać statusu publicznego relacjom, które zaprzeczają etyce małżeństwa, etyce życia rodzinnego. Tylko takie orędzie, podjęte niezwłocznie, może jeszcze częściowo tę relację wyhamować. Prawica RP przedstawi w tym miesiącu projekt międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny. Przekażemy go prezydentowi i rządowi. Będziemy oczywiście oczekiwali, że Polska z tą inicjatywą wyjdzie na forum międzynarodowe – zaznaczył Marek Jurek.

Unijni sędziowie zastrzegali, że wydane przez nich orzeczenie ogranicza się jedynie do kwestii migracyjnych. Jednak równie dobrze będzie mogło przenieść się i na inne obszary, choćby prawa opiekuńczego regulującego adopcję dzieci.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl