fot. sxc.hu

Europa w zasięgu wyżów

Jak informuje IMGW, Europa zachodnia i północno-wschodnia znajdzie się w zasięgu wyżów. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtować będą niże.

Polska będzie w obszarze podwyższonego ciśnienia związanym z wyżem znad Morza Białego, w ciepłej zwrotnikowej masie powietrza. Na zachodzie kraju zaznaczy się wpływ płytkiego niżu z chłodnym frontem atmosferycznym.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1000 hPa i będzie się wahać.

W poniedziałek na wschodzie Polski zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadu do 40 mm. Temperatura maksymalna od 22 st., 25 st. na krańcach zachodnich, około 31 st. w centrum, do 34 st. na wschodzie. Wiatr słaby, na zachodzie Polski zachodni i północno-zachodni, na pozostałym obszarze z kierunków południowych. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek na wschodzie Polski zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady deszczu i burze, początkowo lokalnie z gradem. Najwięcej opadów i burz w pasie od Pomorza Gdańskiego po Dolny Śląsk i Zachodnią Małopolskę, tam prognozowana wysokość opadu do 35 mm. Temperatura minimalna od 15 st., 16 st. w kotlinach górskich do 17 st., 20 st. na pozostałym obszarze. Wiatr słaby, na wschodzie Polski przeważnie z kierunków południowych, a na zachodzie przeważnie północno-zachodni. Na wybrzeżu wiatr, umiarkowany północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 75 km/h.

We wtorek na północnym zachodzie oraz krańcach wschodnich Polski zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadu do 20 mm, a na południu kraju do 40 mm. Temperatura maksymalna od 21 st., 24 st. na zachodzie i w centrum do 33 st. na wschodzie. Wiatr słaby, na zachodzie Polski północno-zachodni, na pozostałym obszarze zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W Warszawie w poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna 32 st. Wiatr słaby, południowo-wschodni. W nocy zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Temperatura minimalna 19 st. Wiatr słaby, zmienny. We wtorek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana wysokość opadów podczas burz do 15 mm. Temperatura maksymalna 30 st. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

PAP/RIRM 

drukuj