Encyklika „Światło wiary”

Wiara oświeca wszystkie relacje społeczne, jest dobrem dla wszystkich i umacnia braterstwo między ludźmi – to tezy ogłoszonej w piątek pierwszej encykliki papieża Franciszka „Lumen fidei” („Światło wiary”). Papież dokończył tekst zaczęty przez Benedykta XVI. 

Opublikowana w południe encyklika na temat wiary jest wyjątkowym dokumentem w dziejach Kościoła. Sam Franciszek przyznał wcześniej, że napisał ją „na cztery ręce” ze swym poprzednikiem Benedyktem XVI, który nie zdążył ogłosić swego dokumentu przed  rezygnacji z urzędu 28 lutego.

Do tej nadzwyczajnej sytuacji Franciszek odniósł się w tekście encykliki wyjaśniając, że jego poprzednik „prawie skończył pracę” nad pierwszym szkicem.

Jestem mu za to głęboko wdzięczny i w duchu Chrystusowego braterstwa przejmuję jego cenne dzieło, dodając do tekstu kilka przemyśleń. Następca Piotra, wczoraj, dziś i jutro, jest bowiem zawsze wezwany do utwierdzania braci w tym niezmierzonym skarbie, jakim jest wiara, którą Bóg daje jako światło na drodze każdego człowieka – napisał papież Franciszek.

Encyklika „Lumen fidei” to kontynuacja rozważań Ojca św. Benedykta XVI na temat cnót teologalnych, które otwierają człowieka na Boga – mówi ks. prof. Jan Machniak.

– Wiara nadzieja i miłość to trzy cnoty teologalne, które otwierają człowieka na Boga. Miłość łączy człowieka z Bogiem. Poprzez miłość doświadczamy bliskości Boga. To jest ta cnota, która pozwala nam dotknąć tajemnicy Boga. Nadzieja otwiera nas na przyszłość bez zasłony czyli bez naszego ciała. Po śmierci będziemy doświadczać wielkości i miłości Boga. Natomiast wiara można powiedzieć, że jest takim fundamentem w szukaniu Boga, w poznawaniu Boga. Ta trzecia encyklika jest taka fundamentalna. Jest ona fundamentem naszego poruszania się jako ludzi wierzących jako ludu pielgrzymującego, szukającego Boga – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Ks. prof. Jan Machniak dodał, że wiara jest wewnętrznym aktem człowieka, jest fundamentem, na którym staje chrześcijanin.

– Wiara to jest coś co otrzymujemy od Boga. To dar od Boga, a jednocześnie wewnętrzny akt człowieka. Kiedy spotykają się dwa wymiary – boski i ludzki, doświadczamy bliskości Boga. To co mówią mistycy, to co wiele razy mówiła siostra Faustyna „widziałam Boga”. Fundamentem do tego widzenia Boga była wiara, bo ta miłość pozwalała jej doświadczać wielkości Boga, Jego dobroci, Jego wspaniałomyślności. Nadzieja pozwalała odważnie patrzeć jej w przyszłość, nie bać się śmierci, ale też nie bać się tego co będzie po śmierci. Wiara jest tym fundamentem na którym chrześcijanin staje – dodaje ks. prof. Jan Machniak. 

ENCYKLIKA LUMEN FIDEI OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA [pobierz w pdf]

RIRM/PAP

drukuj