Ekspert o podniesieniu prognozy wzrostu PKB: Polska będzie rozwijała się znacznie lepiej, niż pierwotnie zakładano

Dynamika eksportu, silna konsumpcja, wydatkowanie funduszy Unii Europejskiej oraz inwestycje wpłynęły na podniesienie prognozy wzrostu PKB Polski – ocenił ekonomista dr Artur Bartoszewicz.

Swoją rewizję szacunków przedstawił wczoraj Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Według niego dynamika PKB w 2018 roku wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. – 3,5 proc. To wzrost odpowiednio o 0,8 proc. i 0,5 proc. w porównaniu z prognozą z października 2017 r.

Ekonomista dr Artur Bartoszewicz zauważa, że rewizja prognozy wiąże się ze wskazanymi sygnałami o kierunkach gospodarki i jej rozwoju po pierwszym kwartale roku.

Na to składa się dobra sytuacja eksportowa (polscy eksporterzy eksportują znaczne wartości towarów) i silne wydatki konsumpcyjne, wynikające ze zwiększonych dochodów w gospodarstwach domowych. Do tego dochodzą zwiększone wydatki rządowe ze względu na dyspozycje funduszy Unii Europejskiej i przyspieszenie ich wydatkowania. Jest też aspekt związany z inwestycjami: coś, co było kulą u nogi w poprzednich dwóch latach, stało się już zjawiskiem pozytywnie wpływającym na wzrost gospodarczy. To wszystko skumulowane daje przekonanie instytucjom międzynarodowym, że Polska w obecnym, ale też w przyszłym roku, będzie rozwijała się znacznie lepiej, niż pierwotnie zakładano – podkreśla ekspert.

W raporcie znalazły się także szacunki średniorocznej inflacji w bieżącym roku. Ma ona wynieść 2,5 proc. W porównaniu z prognozą z października to wzrost o 0,2 proc. Taki sam poziom utrzyma się w roku 2019.

Jednocześnie MFW utrzymał prognozy wzrostu globalnej gospodarki na lata 2018-19 na poziomie 3,9 proc. rocznie. Wskazał na możliwość spowolnienia wzrostu w średnim terminie oraz negatywne konsekwencje wojen handlowych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl