Ekspert: Kraje wzmocnią kontrole na jarmarkach i centrach handlowych

Po zamachu w Berlinie kraje europejskie na pewno wzmocnią kontrole na jarmarkach, bazarach czy w centrach handlowych. Ryzyka nie da się jednak wyeliminować do zera – mówi Krzysztof Liedel, dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

„Jarmarki, bazary czy centra handlowe to tak zwane cele miękkie, jeśli chodzi o zagrożenie terrorystyczne. Są to miejsca, których nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć w stu procentach bez naruszenia ich funkcjonalności. Trudno sobie wyobrazić, aby każde takie miejsce było nadzorowane, czy obstawione jednostkami specjalnymi. Natomiast oczywiście po tych wydarzeniach w Berlinie myślę, że wszystkie kraje w Europie wzmocnią kontrole tego typu miejsc. To i tak jednak nie spowoduje, że będziemy w stanie wykluczyć do zera to ryzyko” – powiedział Krzysztof Liedel.

Jak dodał dyrektor Centrum, Niemcy jeszcze przed zamachem przeprowadzili mnóstwo różnych działań, które miały na celu minimalizowanie tego ryzyka.

„Trzeba pamiętać chociażby o udaremnionym ataku bombowym 12-latka, który próbował podłożyć – co prawda prymitywne – ale jednak ładunki wybuchowe na tego typu obiekcie (…).Terroryzm jest tak naprawdę metodą prowadzenia walki politycznej, on już wszedł od kanonu stosunków międzynarodowych, jest stosowany i będzie stosowany.” – zaznaczył Krzysztof Liedel.

W poniedziałek wieczorem ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych wjechała w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie. Zginęło 12 osób, co najmniej 48 zostało rannych, a w kabinie ciężarówki policja znalazła zwłoki mężczyzny, obywatela Polski. Niemiecka policja podała, że Polak został zastrzelony [czytaj więcej].

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl