Ekspert: Konieczne jest, aby Polska szukała nowych kierunków ekspansji

Polska dyplomacja wreszcie staje się dyplomacją zekonomizowaną, nastawioną na robienie interesów – powiedział dr Marian Szołucha.  Ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, odniósł się do zakończonej wczoraj wizyty w Polsce prezydenta Singapuru.

Podczas swojego pobytu przywódca tego kraju spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz marszałkami Sejmu i Senatu.

Był także obecny przy podpisaniu trzech memorandów gospodarczo-naukowych i wziął udział w Polsko-Singapurskim Forum Biznesowym.

Dr Marian Szołucha podkreślił, że dotychczas Polska w zakresie polityki handlowej skupiała się na kierunku zachodnim, dlatego konieczne jest szukanie nowych kierunków ekspansji.

– Jeśli kierunki takiej dywersyfikacji naszej współpracy gospodarczej mielibyśmy wskazywać to kierunek Indii oraz Dalekiego Wschodu – na pewno – znalazłby się na czele listy wskazanych i rekomendowanych przez ekonomistów. To jest region bardzo prężnie rozwijający się, który coraz więcej znaczy w świecie, a polska dyplomacja od kilkunastu miesięcy czyni rzeczywiście intensywne wysiłki, aby z tym regionem nawiązać jeszcze ściślejsze relacje. Cała polska polityka zagraniczna staje się w ostatnich miesiącach – wreszcie – polityką i dyplomacją zekonomizowaną. Nastawioną po prostu na robienie interesów –  mówił ekspert.

Singapur to jedno z najlepiej rozwiniętych państw świata, którego głównym atutem jest m.in. strategiczne położenie, stabilność gospodarcza i polityczna oraz dobre warunki do prowadzenia biznesu.

Według danych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu polski eksport do tego kraju wyniósł w ub. roku 569 mln euro. Z kolei na koniec 2015 roku wartość skumulowanych polskich inwestycji w Singapurze sięgnęła 89 mln euro.

RIRM

drukuj