Ekshumacje na cmentarzu Bródnowskim

Odnalezione przez specjalistów z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej, szczątki na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, mogą należeć do Żołnierzy Wyklętych. Taką informację przekazał dziś profesor Krzysztof Szwagrzyk. Wiceprezes IPN podsumował dotychczasowy efekt prac zespołu na Cmentarzu Bródnowskim.

Zakończone wczoraj na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie prace były kontynuacją poszukiwań tajnych miejsc pochówku ofiar komunizmu sprzed dwóch lat.

– Kwatera 45N to obszar, gdzie pracowaliśmy już w 2015 roku tuż przy pomniku ofiar terroru komunistycznego, pogrzebanych gdzieś tam na terenie Cmentarza Bródnowskiego w latach 40. Wtedy w lipcu 2015 roku odnaleźliśmy szczątki siedmiu ludzi – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.

W tym roku specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN ponownie wrócili na teren kwatery 45N. Na bardzo płytkiej głębokości pochówku odnaleźli szczątki siedemnastu ofiar komunistycznego terroru, w większości włożonych pojedynczo do dołu. Dziś ujawniono, że niektóre z ofiar to mogą być Żołnierze Wyklęci.

– Mieliśmy do czynienia obok siebie z kilkoma przypadkami ludzi, którzy byli ubrani inaczej, niż powinni być ubrani więźniowie. Mamy do czynienia z jakimiś mundurami. Ci ludzie byli pochowani w butach, one były wysokie albo kamasze typu wojskowego, sznurowane i podejrzewamy, że niektórzy z nich, z tych siedemnastu, których odnaleźliśmy dotychczas na terenie Cmentarza Bródnowskiego w ciągu ostatniego tygodnia, to mogą być Żołnierze Wyklęci, ludzie zabici gdzieś w walce, ale nie więźniowie – wskazał prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Przy jednej z ofiar odnaleziono ryngraf z Matką Bożą Częstochowską, podpisany „Olszewski Bohdan Stanisław, Żyrardów, Szkolna 12”.

– My wiemy, że jest to jeden ze straconych żołnierzy w więzieniu na Pradze. Pod spodem mamy napis Żyrardów, Szkolna 12 – myślimy, że to jego adres. Na dole, w narożniku ryngrafu, ofiara przed śmiercią wyrywa jeszcze napis szczególny: „e viva NSZ. Sic transit gloria mundi” – „niech żyje NSZ, tak przemija chwała tego świata”. Ktoś po łacinie utrwalił wyjątkową sekwencję, którą możemy odczytać dopiero po wielu latach – podkreślił wiceprezes IPN.

Oględziny ekshumowanych ofiar komunizmu wskazują, że zginęli oni od strzału w potylicę z bliskiej odległości lub zostali powieszeni. Cmentarz Bródnowski jest jednym z najważniejszych miejsc w Warszawie, gdzie odbywały się tajne pochówki osób zamordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w latach 40-tych i 50-tych XX wieku.

TV Trwam/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl