Ekshumacja ciała prezydenta Kaczorowskiego

Na poniedziałek zaplanowano ekshumację prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Tego samego dnia będzie ekshumowane ciało innego mężczyzny, również ofiary katastrofy smoleńskiej.

Ciało Ryszarda Kaczorowskiego to jedno z czterech, co do których prokuratura podejrzewa, że mogło dojść do pomyłki i zamiany. Według wstępnej hipotezy, śledczy podejrzewają, że w przypadku tej pomyłki na terenie Rosji mogło dojść do zamiany ciał.

Prezydent jest pochowany w Panteonie Wielkich Polaków warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej. Jego zwłoki mają zostać stamtąd przewiezione na szczegółowe badania najpierw do Krakowa, a potem do Wrocławia, gdzie specjaliści przeprowadzą sekcję zwłok.

Ekshumacja ciała Ryszarda Kaczorowskiego jest szczególnie bulwersująca, bo dotyczy prezydenta – mówi mec. Bartosz Kownacki, pełnomocnik rodzin ofiar.

To jest osoba, która przez wiele lat reprezentowała państwo Polskie, – to  niepodległe państwo Polskie. Dziś okazuje się, że także w stosunku do prezydenta Polski, rząd nie potrafił zadbać o to, aby pochowano ciało we właściwym grobie. To jest kolejny przykład tego, że dziesiątego kwietnia, popełniono drastyczne błędy, zarówno po stronie Rosyjskiej jak i po stronie Polskiej. Dochodzi do pomylenia ciała prezydenta na uchodźctwie, to jest rzecz, która nie powinna się zdarzyć w żadnym państwie. To pokazuje w jaki sposób ten rząd traktuje swoich bohaterów. W jaki sposób traktuje osoby,  którym należy się szacunek i wdzięczność – mówił Kownacki.
Trudno zrozumieć to wszystko co się dzieje wokół katastrofy Smoleńskiej – akcentuje poseł. Antonii Macierewicz. 
– Trudno zrozumieć, jak do tego wszystkiego mogło dojść. Czy to są tylko pomyłki, czy ze strony rosyjskiej mamy do czynienia z jakimiś innymi intencjami i dążeniami. To wszystko będzie można rozstrzygnąć po przeprowadzonej ekshumacji, wtedy będziemy wiedzieć co naprawdę się stało. Najgorsze w tym wszystkim, poza zamętem i straszliwym bólem rodziny, jest także fakt iż to oznacza, że prokuratura nie badała dostatecznie przyczyn tragedii smoleńskiej. Bo nawet nie uznała za stosowne, żeby sprawdzić jaka była przyczyna zgonu tych, którzy tam polegli – dodał poseł Antoni Macierewicz, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej.
 

Ryszard Kaczorowski będzie już szóstą ekshumowaną ofiarą katastrofy smoleńskie. Pierwszą osoba był Zbigniew Wasserman, jego ciało badano w sierpniu 2011 roku. Kolejnymi osobami byli Przemysław Gosiewski i Janusz Kurtyka. We wrześniu przeprowadzono ekshumację Anny Walentynowicz legendarnej działaczki „Solidarności” , w tym prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Mari.

Wypowiedź mec. Bartosza Kownackiego


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl