Egipt: ponad 30 dżihadystów zginęło w operacji armii na Synaju

Co najmniej 32 dżihadystów zostało zabitych „w ostatnich dniach” na półwyspie Synaj w ramach rozpoczętej w lutym operacji wymierzonej w filię sunnickiej ekstremistycznej organizacji zbrojnej tzw. Państwo Islamskie – poinformowała w czwartek egipska armia.

Operacja ma na celu „oczyszczenie północnej i środkowej części Synaju z terroryzmu” – napisano w komunikacie.

Dodano, że siły bezpieczeństwa zatrzymały 12 „takfiri” i skonfiskowały broń oraz amunicję w magazynach należących do dżihadystów. „Takfiri” to termin używany w odniesieniu do grup dżihadystycznych i sunnickich radykałów zarzucających innym muzułmanom odstępstwo od wiary.

Od rozpoczęcia 9 lutego operacji antyterrorystycznej pod kryptonimem „Synaj 2018” zginęło w niej ponad 200 dżihadystów i kilkudziesięciu żołnierzy egipskich.

Kilka dni po najkrwawszym w historii Egiptu zamachu, do którego doszło 24 listopada 2017 roku i w którym zginęło 305 osób, prezydent tego kraju Abd el-Fatah es-Sisi nakazał dowództwu wojskowemu użycie wszelkiej siły koniecznej do przywrócenia w ciągu trzech miesięcy bezpieczeństwa na półwyspie Synaj.

Bardzo aktywne są tam grupy dżihadystyczne, które regularnie przeprowadzają ataki na siły zbrojne i siły bezpieczeństwa Egiptu od czasu, gdy związany z Bractwem Muzułmańskim prezydent Mohammed Mursi został obalony w 2013 roku przez wojsko w następstwie masowych protestów przeciwko jego islamistycznym rządom.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl