EFIP z wizytą w Szczecinie i Świnoujściu

Europejska Federacja Portów Śródlądowych, zrzeszająca blisko 200 morskich portów z całej Europy oraz z Ukrainy, 27 i 28 kwietnia ma wizytować porty Szczecin i Świnoujście. W ten sposób organizacja zapozna się z infrastrukturą portów, co ma przyczynić się do podniesienia ich rangi na arenie międzynarodowej.

Organizacja EFIP zajmuje się promocją żeglugi śródlądowej, jak również reprezentowaniem interesów tego rodzaju żeglugi na arenie międzynarodowej. Port w Szczecinie jest portem wewnętrznym łączącym możliwość drogi morskiej i śródlądowej.

– Niestety, dostęp do naszego portu od strony żeglugi śródlądowej jest mocno zaniedbany. Zarząd morskich portów widzi ogromną szansę rozwoju portu od strony Odry, tym bardziej, że ministerstwo gospodarki morskiej postawiło sobie za cel rozwój żeglugi śródlądowej poprzez przystąpienie do konwencji AGN. IV klasa żeglowności na Odrze to możliwość pozyskania przynajmniej 10-15 mln ton ładunków rocznie. Jednocześnie dostaniemy wtedy bezpośredni dostęp do dróg żeglownych w całej Europie – zaznacza Dariusz Słaboszewski, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Podczas wizyty w Szczecinie odbędzie się posiedzenie tej organizacji w siedzibie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz zapoznanie się z infrastrukturą szczecińskiego portu.

– Dla członków organizacji EFIP przygotowaliśmy na 27 kwietnia to, co u nas najpiękniejsze, czyli rejs po Odrze, przepłynięcie statkiem ze Szczecina do portu w Policach. Natomiast obrady odbędą się w piątek 28 kwietnia – mówi Monika Woźniak-Lewandowska, członek Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Monika Woźniak-Lewandowska wskazuje, jaki cel podczas wizyty tej organizacji ma port w Szczecinie.

– Jako zespół portów Szczecin i Świnoujście oczekujemy, żeby interesy żeglugi śródlądowej były podkreślane na arenie międzynarodowej, by wskazywano, że jest to alternatywna gałąź transportu. Chcemy też, aby istniały środki inwestycyjne na utrzymywanie trasy śródlądowej w jak najlepszym stopniu – podkreśla członek zarządu.

Zespół portu Szczecin i Świnoujście należy do międzynarodowej organizacji EFIP od września 2016 r. Na czas pobytu tej organizacji Szczecin jako miasto portowe będzie europejską stolicą żeglugi śródlądowej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj