E-papierosy tylko dla pełnoletnich. Prezydent podpisał nowelę

Osoby niepełnoletnie nie będą już mogły kupić elektronicznych papierosów – przewiduje nowela ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

E-papierosów nie będzie też można używać w miejscach, w których obowiązuje zakaz palenia, np. na przystankach i w szkołach. Przepisy te wejdą w życie 14 dni od ogłoszenia ustawy.

Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych ma wdrożyć regulacje przyjętej w 2014 roku dyrektywy tytoniowej. Termin wdrożenia tych przepisów przez państwa Unii Europejskiej minął 20 maja br.

Dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, zwraca uwagę na szkodliwość e -papierosów.

– Zachłyśnięcie się e-papierosami jako ponoć zdrowszymi było niesłuszne. Dzisiaj wiemy, że jest to również szkodliwe jak tradycyjne papierosy. Zdrowie naszego społeczeństwa, jak i nas samych zależy od tego, jak żyjemy i co jemy. Zatem chrońmy swoje zdrowie, chrońmy zdrowie naszych najbliższych – nie palmy ani tych tradycyjnych papierosów, ani tych elektronicznych, nie pijmy kawy rozpuszczalnej, spożywajmy mniej cukru, więcej się ruszajmy – mamy lato: bieganie, rowery – i dbajmy o zdrowe jedzenie. To apel nas wszystkich – lekarzy – mówi dr Maciej Hamankiewicz.

Zgodnie z nowelą zabroniony będzie także obrót, produkcja i import wyrobów tytoniowych zawierających np. kofeinę i taurynę.

Nowela wprowadza też zmiany dotyczące klasycznych wyrobów tytoniowych. Na opakowaniach będą teraz musiały znaleźć się ostrzeżenia zdrowotne m.in. ,,palenie zabija – rzuć teraz”.

Zakazane będzie również reklamowanie i promocja e-papierosów oraz pojemników zapasowych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl