Dziś raport ONZ ws. użycia broni chemicznej w Syrii

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun przedstawi w Nowym Jorku raport ekspertów tej organizacji, którzy badali, czy w ataku na przedmieściach Damaszku 21 sierpnia doszło do użycia broni chemicznej.

Jak zapowiedział szef ONZ, raport potwierdzi, że w Syrii użyto gazu bojowego, ale nie określi, kto dokonał tego ataku. O godz. 17 rozpocznie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W Genewie ONZ-owska komisja do zbadania przypadków naruszania praw człowieka w Syrii przekaże sprawozdanie ze swych prac Radzie Praw Człowieka ONZ. Raport ma dotyczyć zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych w Syrii, ale nie zawiera szczegółowych ustaleń na temat użycia broni chemicznej. Konferencja prasowa o godz. 13.30.

Kwestia syryjskiej broni chemicznej będzie tematem spotkania prezydenta Francji Francois Hollande’a z szefami dyplomacji USA i W. Brytanii – Johnem Kerrym i Williamem Hague’iem. W rozmowach w Paryżu weźmie udział także minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius. Następnie odbędzie się spotkanie trzech ministrów (początek o godz. 10.30, konferencja prasowa o 11.30).

Zaplanowano też rozmowy Johna Kerry’ego z saudyjskim ministrem spraw zagranicznych Saudem al-Fajsalem.

PAP

drukuj