Kurdowie: nie zaproszono nas na rozmowy w sprawie konfliktu syryjskiego

Przedstawiciele głównego ugrupowania politycznego syryjskich Kurdów PYD oraz kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony YPG nie zostali zaproszeni na planowane rozmowy pokojowe w Kazachstanie o uregulowaniu konfliktu syryjskiego – poinformowały źródła w PYD.

Na mocy porozumienia wynegocjowanego przy mediacji Turcji, Rosji oraz Iranu od 30 grudnia obowiązuje w Syrii chwiejny rozejm między siłami rządowymi a rebeliantami. W ramach tego układu zaplanowano negocjacje pokojowe w stolicy Kazachstanu, Astanie.

„Nie zostaliśmy (na rozmowy – PAP) zaproszeni” – powiedział we wtorek w rozmowie z agencją Reutera członek Partii Unii Demokratycznej (PYD) Chaled Eisa.

„Powiedziano nam, że będzie w nich (negocjacjach) uczestniczyć ograniczona liczba grup zbrojnych oraz że nie będzie żadnych grup politycznych” – mówił Eisa. Dodał, że kompleksowe porozumienie w sprawie Syrii nie jest możliwe bez udziału Kurdów w negocjacjach.

Agencja Reutera zauważa, że wspierająca syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada Rosja popierała obecność przedstawicieli PYD na organizowanych pod egidą ONZ wcześniejszych rozmowach pokojowych w Szwajcarii. Jednak sprzeciwiające się Asadowi władze Turcji domagały się, by w Astanie nie było reprezentantów PYD oraz YPG. Strona turecka traktuje obie grupy jako powiązane ze zdelegalizowaną w Turcji separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).

Jak pisze agencja Reutera, celem syryjskich Kurdów jest utworzenie autonomii na północnych terenach Syrii, przy granicy z Turcją. Jednak kurdyjscy przywódcy utrzymują, że nie chodzi o utworzenie odrębnego państwa.

Na razie nie wiadomo, kiedy dojdzie do rozmów w Kazachstanie ani kto będzie w nich uczestniczył.

Wojna domowa w Syrii trwa od 2011 roku. Śmierć w wyniku konfliktu poniosło ponad 310 tys. ludzi, a 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności kraju, zostało zmuszonych do opuszczenia domów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl