Dziś drugie czytanie ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskiego

W Sejmie odbędzie się dziś drugie czytanie ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim. Samorządy od lat postulują o utworzenie związku wykonującego część zadań publicznych.

Przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt ma poprawić przyjętą przez rząd PO-PSL ustawę z 2015 r. Rząd wskazuje, że zawierała ona szereg wad.

Zgodnie z założeniami metropolia, miała powstać 1 stycznia 2017 r. Ostatnio przedstawiciele rządu wskazywali, że metropolia w województwie śląskim powstałaby 1 lipca br., a zaczęłaby funkcjonować 1 stycznia 2018 r. To bardzo oczekiwana ustawa – podkreśla poseł Jerzy Polaczek.

To historyczny, rządowy projekt dedykowany dla ścisłego centrum miast aglomeracji śląskiej i zagłębiowskiej. Ustawa oczekiwana, która jest dojrzałą propozycją dla rządu dla ponad dwumilionowej aglomeracji wielkomiejskiej miast ze stolicą metropolity w Katowicach. Jest to ustawowe narzędzie ordynacji takich zadań, jak transport autobusowy, kolejowy, metropolitalny, a także planowanie przestrzennych integracji różnego rodzaju projektów prorozwojowych – zaznacza poseł.

Według projektu, związek metropolitalny ma być zrzeszeniem gmin województwa śląskiego o silnych powiązaniach funkcjonalnych.

Teren ten obejmie co najmniej 2 mln mieszkańców.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl