fot. PAP/Andrzej Grygiel

15 sierpnia wielka defilada wojskowa przejdzie ulicami Katowic

15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego ulicami Katowic przejdzie wielka defilada zatytułowana: Wierni Polsce. Upamiętni ona setną rocznicę Pierwszego Powstania Śląskiego.

Decyzję o organizacji defilady w Katowicach podjął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Chciałem w ten sposób uczcić i oddać hołd mieszkańcom Górnego Śląska, którzy zdecydowali o tym, że Śląsk stał się częścią Polski. Poświęcali oni swoje zdrowie i życie, żeby zachować swoją tradycję, swoją kulturę – polską tradycję i kulturę; bo śląskość to polskość – podkreślał Mariusz Błaszczak.

Stulecie wybuchu Pierwszego Powstania Śląskiego to wielka okazja do tego, aby przypomnieć o tej wspaniałej historii – dodał minister obrony narodowej.

– Ta ziemia zawsze słynęła – i taka jest do dziś – z ludzi, którzy są pracowici, którzy są patriotami, którzy bardzo dbają o zachowanie tradycji i kultury polskiej – wskazywał Mariusz Błaszczak.

W defiladzie weźmie udział 2600 żołnierzy, 185 pojazdów, m.in.: leopardy, rosomaki i kraby. Nad Katowicami przeleci sześćdziesiąt statków powietrznych w tym F-16.

Ulicami Katowic przemaszeruje 27 pododdziałów kompanii reprezentacyjnych, wystawionych zostanie 60 pocztów sztandarowych. Pojawią się też żołnierze wojsk sojuszniczych z Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, którzy stacjonują w Polsce.

Organizacja defilady w Katowicach to wielki gest w kierunku Ślązaków – akcentował prezydent tego miasta Marcin Krupa.

– Warszawa stolica naszego państwa z szacunkiem podchodzi do Ślązaków, którzy walczyli o to, by Górny Śląsk został przyłączony do Polski – wskazywał prezydent miasta Katowice.

W organizację defilady włączają się władze Katowic, wojewoda śląski, oraz Sejmik Województwa Śląskiego. Koleje Śląskie zapewnią darmowy transport do Katowic. W dniu Święta Wojska Polskiego w kilkunastu miastach w całej Polsce odbędą się też pikniki wojskowe.

TV Trwam News/RIRM

drukuj