fot. twitter.com/PLinLithuania

Na Litwie odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego

Przedstawiciele ambasady polskiej na Litwie i społeczności polskiej w tym kraju złożyli w środę, w Święto Wojska Polskiego, wieńce na wileńskim Cmentarzu na Rossie przy grobie, w którym pochowano matkę Józefa Piłsudskiego i serce marszałka.

Przy Mauzoleum Matki i Serca Syna byli obecni m.in. kombatanci, harcerze i goście z Polski.

„Tu w Wilnie przy Mauzoleum Matki i Serca Syna szczególny hołd oddajemy marszałkowi Piłsudskiemu, który w latach 20. (ubiegłego wieku) obronił przed nawałą bolszewicką nie tylko Polskę, ale także Litwę i inne kraje regionu” – powiedziała ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska przemawiając do zebranych na Rossie.

Ambasador zaznaczyła, że dzięki zwycięskiej Bitwie Warszawskiej „nasze kraje zapewnione miały 20 lat niepodległości i budowania swojej nowej państwowości”.

Doroszewska przypomniała, że w 1920 roku Wojsko Polskie na Łotwie wyzwoliło Łatgalię i Dyneburg. „Dzisiaj na Łotwę udaje się premier RP Mateusz Morawiecki, który w związku z dzisiejszym świętem odwiedzi polski kontyngent stacjonujący tam w ramach wojsk NATO” – poinformowała.

W dniu Święta Wojska Polskiego na Wileńszczyźnie zapalono znicze na grobach żołnierzy polskich.

W ramach obchodów we wtorek odbył się rajd rowerowy Rossa-Zułów „Ku Niepodległej”, zorganizowany przez Wileński Oddział Miejski Związku Polaków na Litwie. 28 osób pokonało trasę 60 kilometrów od wileńskiego Cmentarza na Rossie, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego, do Zułowa – miejsca jego narodzin.

W najbliższą niedzielę w podwileńskiej miejscowości Podbrzezie zostanie odsłonięty pomnik żołnierzy Wojska Polskiego poległych w wojnie polsko-bolszewickiej. Pomnik wzniesiono z inicjatywy Suwalskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Penetrator”, działającej na Litwie Fundacji Pamięci Narodowej i Wspólnoty Lokalnej Okolic Podbrzezie-Glinciszki.

PAP/RIRM

drukuj