fot. twitter.com/Kombatanci

Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP

Obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. To święto ustanowione w 2016 r. przez Sejm ma na celu upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej – właśnie dziś mija 77. rocznica tzw. krwawej niedzieli. Uroczyste obchody z udziałem przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej odbędą się w Warszawie.

Kulminacja rzezi wołyńskiej nastąpiła 11 lipca 1943 r. Ofiarą banderowców padła m.in. rodzina Szczepana Siekierki. Prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów podkreśla, że sporą część swojego życia poświęcił, aby pielęgnować pamięć o zamordowanych Polakach.

– Przez 30 lat, które poświęciłem dokumentowaniu tej zbrodni, nabrałem doświadczenia, że na podstawie tych zebranych dokumentacji od świadków, którzy przeżyli tę zbrodnię, opracowaliśmy kilka tomów książek o ludobójstwie. Opracowaliśmy również wystawy, zainstalowaliśmy w kraju 22 pomniki i 285 tablic inskrypcyjnych w kościołach, w szkołach i na domach użyteczności publicznej – zaznaczył Szczepan Siekierka.

W obchodach 77. rocznicy zbrodni wołyńskiej weźmie udział wiceszef IPN Krzysztof Szwagrzyk. O godz. 10.30 w katedrze Wojska Polskiego rozpocznie się Msza św. w intencji ofiar ludobójstwa. W południe odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Następnie zaplanowano uroczystości przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP na terenie województw południowo-wschodnich w latach 1942-47 oraz przy Skwerze Wołyńskim.

RIRM

drukuj